Biżuteria z elektrośmieci? To możliwe!

Metod na życie zgodnie z zasadą 3R (Reuse, reduce, recycle) jest wiele. Co powiedzielibyście na to, aby z elektrośmieci tworzyć biżuterię? My jesteśmy na TAK! Myślimy, że wielu czytelników tego artykułu się z nami zgodzi, jesteśmy również świadomi, że pojawią się w Waszych głowach dwa pytania: Czy to możliwe? Czy będzie się ona dobrze prezentować?

Na początek warto przybliżyć kilka faktów, które dla wielu osób mogą się okazać zaskakujące. Telefony komórkowe w swojej budowie posiadają całkiem sporo ciekawych pierwiastków – miedzi, kobaltu, żelaza oraz trochę złota. Oczywiście jedno urządzenie nie wystarczy, aby stworzyć z jego odpadów przepiękny pierścionek lub naszyjnik, lecz warto przyjrzeć się szerzej tej konstatacji. Eksperci wyliczają, że z tony telefonów (bez baterii) można uzyskać nawet 300 gramów złota. Takie liczby już robią wrażenie, a warto przypomnieć, że co roku, elektrośmieci w postaci drobnego sprzętu IT ważą KILKANAŚCIE MILIONÓW TON! Oczywiście proces odzyskiwania kruszców jest skomplikowany i mało kto będzie przeprowadzić go na własną rękę. Istnieją już jednak technologie, które potrafią to robić w sposób efektywny. Odpowiedź na pierwsze postawione przez nas pytanie “Czy to możliwe?” może być tylko jedna – TAK!

Jak mawiał klasyk “Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi”. A skoro od dłuższego czasu jesteśmy świadomi odpowiednich pokładów odzyskanych surowców z elektroniki, na jej wykorzystanie nie trzeba było długo czekać. Idealnym przykładem mogą być nadchodzące Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Japoński Komitet Olimpijski postanowił, że medale, jakie zostaną wręczone, będą zrobione w 100% z metali pochodnych z odzysku. W tym celu poproszono Japończyków o oddawanie starych telefonów i małego sprzętu AGD/RTV w celu zbierania dwóch ton: złota, srebra i brązu na ponad 5000 medali.

Odpowiedź na drugie, postawione przez nas pytanie “Czy biżuteria, będzie się dobrze prezentować?” niech stanowi kolejny przykład. Orange Polska, zlecił firmie designerskiej przerobienie części telefonów – które skupuje w ramach programu recyclingu – na niekonwencjonalną biżuterię: spinki do mankietów, pierścionki, naszyjniki, kolczyki. O gustach się nie dyskutuje, dlatego ocenę wyglądu powstałej biżuterii pozostawiamy czytelnikom. Niezależnie od werdyktu, trzeba przyznać, że to ciekawa inicjatywa, którą w 100% popieramy.

 Źródło foto: https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2017/09/blog/upcykling-smartfonow-bizuteria-ze-smartonow-blog-orange-polska-7.jpg

Źródło artykułu: https://www.crazynauka.pl/ta-bizuteria-powstala-ze-starych-komorek-a-to-tylko-jeden-z-pomyslow/

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.