fbpx

Schody recyklingujące energię zastąpią schody

źródło: Georgia Tech

Dla większości osób schody stanowią po prostu niedogodność, ale dla osób mających problemy z poruszaniem są koszmarem. Jednak żmudne wejście po schodach jest o wiele łatwiejsze dzięki nowym „schodom recyklingującym energię“, których projekt jest obecnie w trakcie prac. Schody te pomagałyby ludziom zmniejszyć wysiłek i energię jaką poświęcają na wchodzenie po schodach poprzez amortyzację ruchów.

Projekt jest dziełem grupy inżynierów mechaników, inżynierów biomedycznych i informatyków z Georgia Tech. Sprężynowane schody kompresują się, gdy się je nadepnie, absorbując uderzenia i oszczędzając 26 procent energii danej osoby. Energia ta jest następnie przechowywana, aby zapewnić zwiększenie tejże energii o 37 procent, gdy zaczniemy iść w górę.

Technologia została opracowana głównie z myślą o osobach starszych i mających trudności z poruszaniem się. Każdy stopień zawiera sprężyny i czujniki i zapewniając bezpieczeństwo, zmniejsza wysiłek i siłę uderzenia spowodowaną przez zwykłe schody (np. w przypadku potknięcia się i upadku). System może być instalowany na istniejących klatkach schodowych tymczasowo lub na stałe, a naukowcy mają nadzieję, że jeśli zostanie on dopracowany, może zastąpić windy schodowe, a nawet windy.

źródło: Georgia Tech, PLOS One

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.