fbpx

Złotówki za butelki!

Polska wprowadza automaty, które zwrócą nam pieniądze za zużyte butelki.

Jakie zmiany się z tym wiążą? Ucierpią na tym nasze portfele, ale zyska środowisko. Koszt każdego napoju bowiem wzrośnie o kwotę naliczonej opłaty, a automaty będą nam ją zwracać jeśli zaniesiemy butelki do odpowiedniego miejsca, zamiast wyrzucać gdzie popadnie. Takie rozwiązanie na pewno będzie miało rację bytu, ze względu na pieniądze. Opłacać się będzie również zbieranie plastikowych butelek z pobliskich parków, skwerów i lasów. Przyroda nam za to podziękuje, a nasze portfele również zostaną nagrodzone.

Ministerstwo Środowiska jest w trakcie prac regulujących obecne prawo, tak aby kwestia recyklingu butelek była legalna. Oznacza to, że nasz kraj idzie w ślady zachodniej Europy i takich państw, jak: Niemcy, Czechy oraz Szwecja i cała Skandynawia. Już niedługo na ulicach, w pobliżu sklepów, pojawią się automaty wypłacające pieniądze za szklane i plastikowe butelki. Na początku znajdziemy je w większych supermarketach, ale z czasem zagoszczą też w mniejszych placówkach.

Kolejną pozytywną informacją jest to, że nie trzeba będzie okazywać paragonu za każdym razem, gdy będziemy chcieli oddać butelkę.  Problem został rozwiązany tak, że w supermarkecie co prawda zapłacimy więcej za napoje, ale następnie obowiązkowa kaucja będzie nam zwracana przez automat w gotówce.

Rząd chce w ten sposób zdyscyplinować Polaków do recyklingu i ochrony środowiska. Wielokrotne używanie szklanych i plastikowych butelek, oddawanie aluminiowych puszek jest atrybutem państw wysokorozwiniętych i Polska w tym kierunku zmierza. Co więcej, plany zwiększenia poziomu recyklingu potwierdza A. Brzózka (Ministerstwo Środowiska): „Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zleciła analizę wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań”.

Źródło: NowyObywatel.pl

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.