Niedopałki po papierosach mogą przysłużyć się środowisku?

Zły nawyk może pomóc?

Nie jest tajemnicą, że palenie jest złym nawykiem dla twojego zdrowia, ale wpływ tego nawyku na kondycję naszej planety jest również niekorzystne. Każdego roku prawie 6 bilionów papierosów jest palonych na całym świecie, wytwarzając ponad 800 000 ton niedopałków. Zazwyczaj trafiają one na wysypisko lub pochłaniane są przez kanały i zbiorniki wodne. Niedawno naukowcy odkryli, że owe niedopałki mogą mieć ukryty potencjał, mianowicie: magazynowanie wodoru.

Badania naukowe

Chemicy z Uniwersytetu w Nottingham odkryli, że wystawianie końcówek po papierosach na karbonizację hydrotermalną – procesu wymagającego tylko wody i ciepła – tworzy produkt węglowy o nazwie hydrochar. Po aktywacji, hydrochar wytwarza porowaty węgiel bogaty w tlen, który ma bardzo dużą powierzchnię, która to teoretycznie może być użyta do przechowywania wyjątkowo dużych objętości wodoru. Podczas spalania wodoru – w celu wytworzenia ciepła lub reakcji z powietrzem – w celu wytworzenia energii elektrycznej jedynym produktem ubocznym jest woda. Dzięki temu wodór staje się atrakcyjną i zrównoważoną alternatywą dla paliw.

Naukowcy są przekonani, że technika ta mogłaby zostać rozwinięta w ramach tak zwanej “gospodarki wodorowej”, zastępującej gaz w samochodach lub wykorzystywanej jako paliwo do ogrzewania. Jednak odkrycia przyniosły również interesujący wgląd w ogólnie przechowywanie wodoru. Prace na razie wciąż są w fazie badań, więc upłynie sporo czasu, zanim palacze będą mogli powiedzieć, że ich nawyk pomaga środowisku.

Via: phys.org

Źródło: Energy and Environmental Science

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.