fbpx

Plastik w oceanie

Miliardy odpadów z tworzyw sztucznych dryfuje po naszych oceanach, jeziorach i rzekach by następnie gromadzić się na lądzie i tworzyć nie tylko nieestetyczne ale i szkodliwe dla roślin i dzikiej przyrody wyspy śmieci.

Poniżej znajduje się 10 faktów , które pokazują dlaczego i w jaki sposób tworzywa sztuczne są niebezpieczne dla naszej planety, zdrowia i dzikiej przyrody.

 

FAKT #1

Około 8 milionów ton tworzyw sztucznych wrzucanych jest rocznie do oceanu [1]. Spośród nich 236,000 ton to mikroplastik [2] – czyli małe kawałki zepsutego plastiku, mniejsze niż twój mały paznokieć!

FAKT #2

W oceanach na całym świecie jest pięć masywnych wysp śmieci składających się z tworzyw sztucznych. Te ogromne koncentracje plastikowych śmieci pokrywają duże połacie oceanu; tego rodzaju „wyspa” znajdująca się między Kalifornią a Hawajami jest wielkości stanu Teksas [3] !!!

FAKT #3

Co minutę jedna zawartość śmieciarki jest wrzucana do oceanów [4]

FAKT #4

Do 2020 r. ilość plastiku w oceanie ma wzrosnąć dziesięciokrotnie [5]

FAKT #5

Do 2050 r. W oceanach będzie więcej plastiku niż ryb (względem wagi) [6]

FAKT #6

Plastik znajduje się w oceanie nawet na głębokości 11 km, co oznacza, że włókna syntetyczne zanieczyszczają nawet najbardziej odległe miejsca na Ziemi [7]

FAKT #7

Wiele organizmów morskich nie może odróżnić zwykłych plastikowych artykułów od żywności. Zwierzęta, które jedzą plastik, często głodują, ponieważ nie mogą strawić plastiku który wypełnia ich żołądki, uniemożliwiając im jedzenie prawdziwego jedzenia [8]

FAKT #8

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby koralowej wzrasta z 4% do 89% po zetknięciu się z morskim tworzywem sztucznym. Uszkadza również skórę koralowca, wywołując infekcję [9]. Rafy koralowe są domem dla ponad 25% życia w morzu [10].

FAKT #9

Na powierzchni Pacyfiku znajduje się tyle plastiku, że organizmy żyjące na tym obszarze prawdopodobnie będą żywiły się głównie plastikiem. Na przykład żółwie morskie złowione w łowiskach działających w obrębie i wokół łaty mogą zawierać do 74% (w przeliczeniu na suchą masę) tworzyw sztucznych w ich diecie [11].

FAKT #10

Wiele ludzi spożywa ryby, w tym pstrągi brunatne, łososie i okonie, które w pewnym momencie swojego życia na pewno spożyły plastikowe mikrowłókna. [12]

 

Ważne jest, aby podjąć konkretne działania w tym kierunku. W ostatnim tygodniu UE ogłosiła, że idzie na wojnę z plastikiem. Plastikowe jednorazówki będą zakazane. Unia Europejska zdecydowała, że do 2021 r. w krajach Unii Europejskiej znikną niektóre plastikowe jednorazówki: sztućce, talerzyki, słomki i patyczki higieniczne. Stanowią one aż 70 proc. odpadów morskich. Taką decyzję podjęli eurodeputowani.

 

[1] Jambeck, J. R., et al. “Plastic Waste Inputs from Land into the Ocean.” Science, vol. 347, no. 6223, 13 Feb. 2015, pp. 768–771., doi:10.1126/science.1260352.

[2] Erik van Sebille et al 2015 Environ. Res. Lett. 10 124006

[3] https://www.nationalgeographic.org/encyclopedia/great-pacific-garbage-patch/

[4] https://www.weforum.org/agenda/2016/10/every-minute-one-garbage-truck-of-plastic-is-dumped-into-our-oceans/

[5] https://www.independent.co.uk/environment/nature/how-scientists-plan-to-clean-up-the-plastic-waste-threatening-marine-life-a6820276.html

[6] https://www.ellenmacarthurfoundation.org/publications/the-new-plastics-economy-rethinking-the-future-of-plastics-catalysing-action

[7] https://www.theguardian.com/environment/2017/nov/15/plastics-found-in-stomachs-of-deepest-sea-creatures

[8] Plastic Pollution Primer and Action Toolkit, Earth Day Network, 2018

[9] Lamb, Joleah B., et al. “Plastic Waste Associated with Disease on Coral Reefs.” Science, American Association for the Advancement of Science, 26 Jan. 2018, science.sciencemag.org/content/359/6374/460.

[10]https://coral.org/coral-reefs-101/coral-reef-ecology/coral-reef-biodiversity/

[11] https://www.theoceancleanup.com/updates/how-ocean-plastics-turn-into-a-dangerous-meal/

[12]http://www.onegreenplanet.org/environment/how-plastic-from-our-clothing-is-ending-up-in-fish/

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.