Rzeźby roślin i zwierząt z recyklingowanych butelek PET!

Pewnie widzieliście już wiele niesamowitych rzeźb. Co powiecie na rzeźby z materiału jakim jest… butelka PET?

Autorem prac jest utalentowana Veronika Richterová, która butelkowe odpady zmienia w sztukę! Czeska artystka wykorzystuje proces topnienia (ciepło) do skręcania, obracania i cięcia butelek oraz nadania im naturalnych form. Butelki po wodzie sodowej i mineralnej dzięki Veronice stają się kwiatami, kaktusami, żabami, a nawet krokodylami! Przez wiele lat swojej działalności artystka użyła już tysięcy butelek i opracowała wiele sposobów ich kształtowania.

Butelka PET – popularne opakowanie wszelkich napojów, wykonana jest z polietylenu i charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na czynniki zewnętrzne, dlatego też jej rozkład trwa od 100 do 1000 lat. Utylizacja butelek PET jest prosta, polega na rozdrobnieniu butelek i ponownym formowaniu poprzez procesy termiczne. Z butelek PET można tworzyć takie tkaniny jak polar czy kobiece rajstopy i pończochy.

Oprócz “plastikowej” sztuki, artystka prowadzi również muzeum PET-ART, w którym zbiera “butelkową” sztukę z całego świata. Obecnie w muzeum znajduje się około 3000 prac z 76 krajów. Tak mówi o swoim zawodzie oraz pasji:
“Po raz pierwszy spotkałam się z butelkami PET w 1989 r., gdy studiowałam w Paryżu. Wcześniej, mieszkając w Czechosłowacji nie miałam z nimi styczności, ponieważ plastikowe butelki nie były używane w moim kraju. Podczas pobytu w Paryżu mieszkałam w całkowicie nieumeblowanym i niewyposażonym mieszkaniu. Pamiętam, że podczas imprez, piliśmy wino ze szklanek wykonanych z plastikowych butelek, które “wyprodukowałam”. Jednak moje PET-ART zaczęło się wiele lat później, kiedy przez przypadek podgrzałam butelkę i odkryłam jej interesujące właściwości oraz potencjał, którą miała jako materiał dla rzeźbiarza. Teraz robię z nich przeróżne rzeźby i jak każdy artysta, mam swoje ulubione motywy, takie jak rośliny, palmy, lustra, meble i zwierzęta, do których nieustannie wracam. Uwielbiam jednak tworzyć też lampy i kryształowe żyrandole.”

 

źródło: boredpanda.com
Więcej informacji: veronikarichterova.com (h / t: colossal)

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.