fbpx

Ty też możesz dać komputerowi drugie życie!

Wszyscy wiemy, że nasze komputery mają ograniczony okres przydatności do użycia – w przeciwnym razie wszyscy moglibybyśmy nadal chodzić do pracy i pracować na komputerach z czasów Windows 95. Ale kiedy dokładnie maszyna staje się tak stara i powolna, że trzeba ją wymienić?

Good News: twój obecny komputer też może dostać drugie życie. Trzeba tylko poprawić jego szybkość i niezawodność za pomocą jednej z poniższych, niedrogich metod usprawnienia naszego kompa.

Better News: Każda z metod jest na tyle prosta, że możesz już teraz, samodzielnie usprawnić swój stary komputer.

Jak?

1. Podłącz zewnętrzny dysk twardy
Kiedy w komputerze zabraknie miejsca na dysku, nie ma miejsca na tymczasowe zapisywanie i zamianę danych podczas pracy nad plikami. Oznacza to, że maszyna może zacząć zwalniać lub regularnie się zawiesza. Podłączenie zewnętrznego dysku twardego może rozwiązać ten problem w ciągu kilku minut.

2. Dodaj wewnętrzny dysk twardy – opcja dla komputerów stacjonarnych
Jak już mówiliśmy, zwolnienie miejsca na dysku twardym jest dobre dla „zdrowia” naszego komputera, ale zewnętrzny dysk twardy nie jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli chcesz uniknąć dodawania kolejnego gadżetu do swojego życia i masz doświadczenie w zakresie majsterkowania, możesz zainstalować drugi wewnętrzny dysk twardy w swoim komputerze. Jest to bardziej techniczny i czasochłonny proces

3. Uaktualnij swoje miejsce w chmurze
Ostateczna opcja zwiększenia dostępnego miejsca na dysku twardym znajduje się to umieszczenie plików w dysku na chmurze. Istnieje wiele takich usług, m.in. Google Drive, Dropbox, OneDrive i iCloud, które pozwolą ci usunąć lokalne kopie pliku po przeniesieniu oryginału pliku na dysk online. Twój wybór zależy od typu posiadanego komputera (użytkownicy Apple mogą skłaniać się ku iCloud a fani Microsoftu w stronę usługi OneDrive), wymaganej ilości miejsca na dysku i kwoty, jaką chcesz zapłacić za to miejsce.

4. Zainstaluj więcej pamięci RAM
Pamięć o dostępie swobodnym (RAM) to przestrzeń “myśląca” komputera. Twój komp wykorzystuje ten typ pamięci do przechowywania danych dla obecnie otwartych aplikacji. Kiedy twoja pamięć RAM ma zbyt wiele „do zrobienia” – mamy na myśli dziesiątki otwartych kart przeglądarki, zbyt wiele otwartych aplikacji lub ogromnym pliku wideo – szybkość twojego komputera może spowolnić indeksowanie. Aby temu zapobiec, zainstaluj dodatkową pamięć RAM.

5. Nowa karta graficzna – opcja dla komputerów stacjonarnych
Jeśli Twój istniejący komputer opiera się na wbudowanym układzie graficznym, może mieć problemy z takimi zadaniami, jak gra lub edycja obrazu i wideo. Nawet odtwarzanie dużych filmów może spowolnić działanie komputera. Aby zwiększyć wydajność, podłącz nową kartę graficzną. Podobnie jak drugi wewnętrzny dysk twardy, ta aktualizacja jest tak naprawdę tylko opcją dla komputerów stacjonarnych, które są większe i zawierają porty rozszerzeń dla nowych kart. W pierwszej kolejności zajrzyj do obudowy komputera i sprawdź zapasowy slot na płycie głównej.

6. Zainwestuj w większy monitor
Jednym ze sposobów na poprawę jakości naszego komputera – nawet jeśli nie ulepszy to wydajności urządzenia – to zapłacić za większy monitor. Jeśli utkniesz na starym laptopie z małym ekranem, pomyśl o dodaniu kolejnego wyświetlacza. Zapewnia to więcej miejsca na ekranie dla aplikacji i gier, umożliwiając także porównywanie wielu aplikacji na tym samym ekranie (oczywiście podzielonym – na twój stary ekran i nowy ekran). W tym przypadku wystarczy tylko kupić i podłączyć monitor.

7. Odśwież swoją klawiaturę i mysz
Zniszczona, ciasna klawiatura laptopa z przetartymi napisami? Szwankująca bezprzewodowa mysz, która sprawia ból nadgarstka? Gdy takie urządzenia wejściowe się starzeją, brudzą się i przestają działać, rozważ inwestycję w nową klawiaturę i mysz. Podobnie jak w przypadku monitora, nie spowoduje to szybszego działania starego komputera, ale może zdecydowanie zwiększyć przyjemność z użytkowania i odciążyć myśli związane z zakupem nowego urządzenia.

8. Dodaj dodatkowe porty
Jeśli masz małą liczbę portów na bieżącym komputerze lub wszystkie są już zajęte, pomyśl o zainwestowaniu w centrum rozszerzeń. Zewnętrzny hub może z powodzeniem zastąpić te brakujące połączenia. Jest to szczególnie ważne podczas podróży, ponieważ dzięki takiej modernizacji można podłączyć laptopa do projektora pokoju konferencyjnego lub kabel Ethernet do monitora TV w pokoju hotelowym.

 

Źródło: via David Nield popsci.com

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.