fbpx

UE zakazuje plastikowych przedmiotów!

Koniec z plastikiem!

Komisja Europejska informuje, że 80% odpadów morskich stanowią tworzywa sztuczne.

Gromadzą się one w oceanach, morzach i plażach na całym świecie, tworząc tzw. “wyspy śmieci”. Stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla pływających w wodach roślin i zwierząt. Często umierają one na skutek połknięcia lub zaklinowania się w plastikowym przedmiocie. Badania dowodzą, że w organizmach zwierząt morskich: ryb, skorupiaków, żółwi itp. znajdowane są plastikowe pozostałości. Mikroplastik, a więc plastik w trakcie rozkładu spożywany jest przez ryby, które potem trafiają na nasze stoły.

Dlatego Unia Europejska zdecydowała, że od 2021 roku plastikowe przedmioty jednorazowe, tj. talerze, kubki, sztućce, słomki, patyczki higieniczne, plastikowe torby, mieszadełka do napojów, pudełka i pojemniki do fast foodów (stanowiące w sumie ponad 70% odpadów morskich), zostaną zakazane.

Rezolucja została przyjęta 10 października 2018 roku przez komisję ochrony środowiska PE.

Głosów “za” było 51, głosów “przeciw” 10, a 3 wstrzymały się od głosu. Z rezolucji wynika, że państwa członkowskie muszą opracować krajowe plany zachęcające do stosowania produktów recyklingowych oraz tych wielokrotnego użytku, a także ograniczyć wykorzystanie innych produktów plastikowych, dla których nie istnieje jeszcze żadna alternatywa (do 2025 r.). Należą do nich między innymi: pojemniki i folie na owoce, warzywa, produkty mrożone. Co więcej, wykorzystywanie filtrów papierosowych zawierających plastik ma zostać ograniczone o 50% do 2025r. oraz 80% do 2030r.

Rezolucje podsumowuje minister zrównoważonego rozwoju i turystyki Austrii, która obecnie przewodniczy Radzie:
“Odpady plastikowe zanieczyszczają nasze rzeki, plaże i oceany. Dlatego chcemy zakazać produktów, dla których istnieją dobre zamienniki. Kosztami sprzątania obciążymy producentów plastików. Dzisiejsza decyzja to ważny krok w ochronie naszego środowiska”.

~Elisabeth Köstinger, minister zrównoważonego rozwoju i turystyki Austrii

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.