Obieg plastiku w przyrodzie

Naukowcy twierdzą, że działania ludzkości  doprowadziły do powstania nowego cyklu podobnego do naturalnych procesów, takich jak obieg węgla czy wody, tylko, że podczas tego cyklu to plastik przemieszcza się przez atmosferę, oceany i ląd.

Analiza wskazuje, że zanieczyszczenie plastikiem jest jednym z najpilniejszych problemów środowiskowych XXI wieku. Miliardy ton plastiku wyrzucone do oceanów i lądu i rozpadające się na drobne kawałki są wyrzucane z powrotem w powietrze przez ruch drogowy i wiatry. Wiadomo już, że ludzie oddychają, piją i jedzą cząsteczki mikroplastiku. Na przykład maleńkie cząsteczki plastiku mogą zostać przetransportowane do lodowca, tam zamarznąć, a następnie stopić się i spłynąć rzeką do jeziora, gdzie mogą pojawić się silne wiatry i przenieść je z powrotem do atmosfery. Cząsteczki mogą ostatecznie zostać skonsumowane przez człowieka, a następnie usunięte do strumienia ścieków, a stamtąd można je zastosować na polu uprawnym.

Badania sugerują, że poziom zanieczyszczenia będzie nadal gwałtownie wzrastał, a wpływ gromadzących się w środowisku tworzyw sztucznych będzie miał wpływ na zdrowie ludzi. Jednym z rozwiązań tego problemu z pewnością jest eliminacja plastiku z oceanu. Może to pomóc zmniejszyć ilość, która jest wyrzucana z powrotem do atmosfery. Zdaniem naukowców częścią rozwiązania mogą być również bardziej biodegradowalne tworzywa sztuczne.Naukowcy odkryli, że praktycznie żaden z unoszących się w powietrzu mikroplastików nie pochodzi bezpośrednio z plastiku wyrzucanego w miastach i miasteczkach, ale był wynikiem ruchu drogowego i wiatrów nad oceanami i na terenach uprawnych. Oszacowano, że oceany są źródłem około 10% unoszących się w powietrzu tworzyw sztucznych, a gleby ‒ 5%.

„Badania potwierdzają globalny charakter transportu mikroplastików w atmosferze i wykonują dobrą robotę, ale potrzeba więcej danych pomiarowych, aby uzyskać lepszy obraz źródeł”. „Ludzie powinni martwić się o mikroplastiki unoszące się w powietrzu. Po pierwsze, ponieważ będą go wdychać i jest bardzo prawdopodobne, że będzie to miało pewien wpływ na zdrowie. Po drugie, ponieważ atmosfera jest świetnym dystrybutorem. Transportuje cząsteczki plastiku do regionów, w których zdecydowanie nie chcemy ich mieć: pól uprawnych, parków narodowych, oceanów, Arktyki, a nawet Antarktydy”. Powiedział Profesor Andreas Stohl z Norweskiego Instytutu Badań Powietrza.

Źródło: https://www.theguardian.com/environment/2021/apr/12/airborne-plastic-pollution-spiralling-around-the-globe-study-finds

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.