Srebro – niedoceniany kruszec?

Srebro - niedoceniany kruszec?

W ogólnej świadomości społeczeństwa, srebro postrzegane jest jako „gorszy sort” złota. W kategoriach medalowych oznacza zawsze drugie miejsce, a i jego ceny nie dorównują żółtemu kruszcowi. Z naukowego punktu widzenia jest to jednak pierwiastek unikalny i niezwykle cenny dla ludzkości. Co warto więc wiedzieć o właściwościach srebra?

W swoich własnościach srebro przypomina dwóch sąsiadów w układzie okresowym: złoto i miedź, bowiem jest również bardzo miękkie, łatwe do manipulacji i doskonale przewodzi prąd elektryczny – mówi się wręcz, że jest przewodnikiem idealnym o 100% efektywności.

Na naszej planecie srebra jest stosunkowo mało – jest to dopiero 68-ty najczęściej występujący pierwiastek na Ziemi. Jego największe złoża odkryto w Północnej i Południowej Ameryce – łącznie dają one ponad połowę światowej produkcji. Poważnymi producentami srebra są również Chiny, Australia, a także Polska! Z raportu World Silver Survey 2020 wynika wręcz, że rodzimy koncern KGHM posiada największą kopalnię srebra na świecie i jest aktualnie jednym z liderów wydobycia w skali globalnej!

Globalna podaż srebra według raportu World Silver Survey 2020 wynosi nieco ponad 30 tysięcy ton. Ponad połowę kruszcu wykorzystuje się do celów przemysłowych, około 20% na produkcję biżuterii, prawie 19% jako surowiec inwestycyjny, a nawet 6% wykorzystywanych jest do produkcji sztućców.

Srebro, choć nie pełni współcześnie roli środka płatniczego, tak, jak było to przed wiekami, nadal cieszy się zainteresowaniem inwestorów, którzy chętnie kupują nie tylko sztabki, ale także zabytkowe srebrne monety. 

Najbardziej istotne z punktu widzenia współczesnej gospodarki jest jednak wykorzystanie srebra w przemyśle, zwłaszcza produkcji elektroniki. Srebrne powłoki znajdują się praktycznie w każdym urządzeniu elektronicznym i elektrycznym, gwarantując idealne przewodzenie prądu, zwłaszcza na włącznikach, konektorach, klawiszach, itd. Coraz wyższe jest również zapotrzebowanie na srebro w branży fotowoltaicznej – pasta ze srebrnego pyłu pełni w bateriach słonecznych rolę idealnego przewodnika energii. W przemyśle chemicznym srebro wykorzystywane jest również jako katalizator ważnych reakcji warunkujących m.in. produkcję wszechobecnego polietylenu. Dalej, wykorzystuje się je także w mosiężnictwie, spawalnictwie, produkcji łożysk, przemyśle samochodowym (do produkcji szyb i silników) oraz do oczyszczania wody.

Wart przypomnienia jest fakt, że srebro można odzyskiwać z elektroniki. Jak obliczyli szwedzcy ekolodzy, w jednej tonie aparatów telefonicznych poza miedzią znajduje się około kilograma tego kruszca. Pozyskane w ten sposób srebro można wykorzystać do wytwarzania czajników, plomb dentystycznych, a nawet instrumentów muzycznych.

Źródło:
https://www.rsc.org/periodic-table/element/47/silver
https://www.livescience.com/37040-silver.html
https://www.thoughtco.com/interesting-silver-element-facts-603365

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.