Szanuj drzewa. Tak szybko odchodzą…
Widzimy je codziennie, otaczają nas praktycznie z każdej strony. Są duże i małe, wielobarwne i potrafią przeżyć kilka tysięcy lat. Co takiego? –> Drzewa.
Do oddychania potrzebujemy 9,5 tony powietrza rocznie, z czego tlen stanowi 23% tej masy. To oznacza, że każdy z nas, co roku pobiera ze środowiska 740kg tlenu w procesie oddychania. Przeciętne drzewo produkuje około 100kg tlenu rocznie, a więc każdy z nas potrzebuje minimum 7-8 drzew do egzystencji (fun fact, na wypadek gdybyś został sam na opustoszonej z roślin i zwierząt Ziemi ?).
Dlaczego to ważne?
Rośliny syntezują materię organiczną za pomocą substancji nieorganicznych w procesie fotosyntezy. Proces fotosyntezy, w którym rośliny przekształcają CO2 w tlen, jest każdemu dobrze znany. Ten cykl jest bardzo ważny. Bez roślin planeta byłaby jałowa z powodu stagnacji początkowych gazów. Mówi się że woda to życie, ale niewiele osób wie, że rośliny ustalają i utrzymują równowagę wodną na ziemi (zarówno jeśli chodzi o wody powierzchniowe, jak i podziemne). Ponadto, rośliny przyczyniają się w dużym stopniu do ochrony wody, czyszcząc ją ze wszelkich zanieczyszczeń. To nie wszystko, rośliny chronią także ziemię. Zapobiegają one bowiem erozji gleby poprzez pokrycie jej powierzchni korzeniami, a także poprzez perforację. Co jeszcze? Jedźmy dalej –> Rośliny absorbują szkodliwe promienie UVA i UVB, a tym samym uniemożliwiają im dotarcie do nas. Zmniejszają również temperaturę na Ziemi, zapobiegając przedostawaniu się promieni słonecznych na jej powierzchnię.
Dlaczego więc Ziemia zostaje co roku pozbawiona miliardów największych roślin, jakimi są drzewa?
Według firmy IntactForests.org głównymi kategoriami przyczyniającymi się do utraty lasów są:
- pozyskiwanie drewna (37%),
- ekspansja rolnictwa (28%),
- pożar (21%),
- budowa dróg do wydobywania i wydobywania surowców, rurociągi i linie energetyczne (12 %) i
- rozbudowa sieci transportowych drogami (2%).
Pożarowi mówię STOP!
Jak widzicie pożary są jedną z głównych przyczyn wyniszczania obszarów leśnych, a główną przyczyną pożarów jest nie kto inny a człowiek. Zwróćmy na to uwagę szczególnie w letnie, upalne dni, gdy las jest suchy, a ściółka łatwopalna. Wystarczy mała iskra, by wiele milionów drzew poszło w zapomnienie.
Jesteśmy tutaj, dzięki rosnącym na naszej planecie roślinom. Szanujmy je, ponieważ bez roślin nie ma możliwości życia na ziemi.