Piec to nie śmietnik!
Nie pal w piecu byle czym.
Butelki, śmieci, plastikowe folie, stare ubrania – wszystko to trafia do domowych pieców. Nie trujmy siebie i naszych dzieci! Wynikiem takiego “dogrzewania” domów jest ciemny, gęsty, duszący dym wydobywający się z kominów.
Niewiele osób wie, że w piecach domowych panuje stosunkowo niska temperatura – ok. 200-500 stopni Celsjusza. Tworzywa sztuczne spalane w takiej temperaturze uwalniają bardzo szkodliwe substancje chemiczne – tłumaczą specjaliści. Wszystkie te związki są rakotwórcze! Spalając np. stare meble osobnik truje nie tylko siebie, ale także ludzi w promieniu kilku kilometrów.
Czym to grozi?
Spalanie śmieci uwalnia m.in.: dioksyny, uważane za jedne z najbardziej toksycznych substancji chemicznych oraz tzw. związki WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) o silnych właściwościach rakotwórczych oraz inne szkodliwe dla zdrowia i środowiska gazy, jak np. tlenki siarki i azotu oraz chlorowodór. Te szkodliwe substancje trafiają do organizmów nie tylko naszych dzieci i sąsiadów, ale także do organizmów zwierząt hodowlanych – np. krów. Zwierzęta te dają mleko, które potem pijemy – i kółko się zamyka – mówią specjaliści. W czasach epidemii chorób nowotworowych nie należy lekceważyć takiego zagrożenia – powiedział dr Wojciech Redelbach, chirurg onkolog, Nowej Trybunie Opolskiej.
Gdy widzisz – reaguj!
Oprócz substancji szkodliwych i rakotwórczych, z kominów wydobywa się także ogromna ilość metali ciężkich i drobnych pyłów, które są bardzo szkodliwe dla układu oddechowego człowieka ze względu na bardzo małe wymiary cząstek (~rzędu kilku mikronów). Co możemy zrobić w sytuacji, gdy widzimy smolisty dym z komina? Przede wszystkim działać! Jesteśmy w stanie nałożyć karę na sąsiadów, którzy w naszej okolicy palą śmieciami i innymi szkodliwymi materiałami. W tym celu należy zgłosić lokalizację takowej spalarni do Straży Miejskiej. Ta, zobowiązana jest do wizji lokalnej w danej lokalizacji i w przypadku potwierdzenia wątpliwości – nałożenia kary grzywny – 500zł.
Zostawmy śmieci wykwalifikowanym firmom
Tworzywa sztuczne charakteryzują się wysoką kalorycznością, co jest ich niewątpliwą zaletą. Jednak odzysk takiej ilości energii może mieć miejsce jedynie w profesjonalnych, ściśle kontrolowanych i monitorowanych instalacjach przemysłowych. W tych miejscach, temperatura spalania tworzyw sztucznych przekracza 1000 stopni Celsjusza. Wówczas głównymi produktami spalania są: woda i dwutlenek węgla, natomiast niewielkie ilości pozostałych substancji ubocznych są natychmiast wychwytywane i unieszkodliwiane.