Filtr z grafenu oszczyści nam wodę!
Graphair to nazwa nowoczesnego filtru wody, stworzonego przez naukowców z Australii, który sprawia, że nawet bardzo zanieczyszczona woda morska jest zdatna do picia po zaledwie jednym filtrowaniu przez Graphair. Ta nowoczesna technologia może być wykorzystywana przy dostarczaniu czystej wody pitnej do regionów świata, które mają ograniczony dostęp do czystej wody pitnej, tj. Afryka.
Materiał grafenowy składa się z jednej warstwy atomów, dlatego jest uważany za przyszłość informatyki, budownictwa i biotechnologii. Najnowsze zastosowanie grafenu zakłada użycie go jako membrany filtrującej. Ta, będzie mogła być stosowana do uzdatniania każdego rodzaju wody, nawet tej bardzo zanieczyszczonej.
„Niemal jedna trzecia światowej populacji, około 2,1 miliarda ludzi, nie ma dostępu do czystej wody pitnej” – powiedział główny naukowiec projektu, Dong Han. „W rezultacie miliony, głównie dzieci, umierają z powodu chorób związanych z niedoborem wody oraz niewystarczającą higieną. Graphair to idealny filtr do oczyszczania wody.”
Grafen to gruby na jeden atom, wyjątkowo wytrzymały materiał węglowy, który został okrzyknięty „supermateriałem”. Jest jednak stosunkowo drogi w produkcji, co ogranicza jego szersze zastosowanie. Opracowany przez naukowców z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO) Graphair jest formą grafenu wykonaną z oleju sojowego. Ponadto Graphair jest tańszy i prostszy w produkcji niż zwykły, tradycyjny grafen, zachowując jednocześnie jego najważniejsze właściwości, np. hydrofobię – cecha odpychania przez materiał wody. Aby przekształcić grafen w filtr, naukowcy opracowali film grafenowy z mikroskopijnymi nanokanałami, które przepuszczają wodę, jednocześnie zatrzymując zanieczyszczenia za pomocą większych cząsteczek.
Warto zauważyć, że głównym problemem, który występował w przypadku tradycyjnych filtrów wody była potrzeba oczyszczania go przed ponownym użyciem. Testy na Graphair pokazały, że wykorzystanie nowoczesnego filtru niweluje ten problem, ponieważ jest on pokryty substancją nadającą się do wielokrotnego użytku.
„Technologia ta może stworzyć czystą wodę pitną, niezależnie od tego, w jaki sposób jest zanieczyszczona w jednym kroku” – dodał Dong Han. „Wszystko, czego potrzeba, to ciepło, nasz grafen, filtr membranowy i woda. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku rozpoczniemy próby terenowe na całym świecie.”
źródło: CSIRO