Recykling elektroniki rycerzem w walce z zanieczyszczeniem środowiska!
Dlaczego recykling elektroniki jest tak istotny?
Nabywanie i wykorzystanie produktów elektronicznych wzrasta przez ostatnie dwie dekady w prawie każdym domu w całej Polsce. Dzieje się tak nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Według EPA, przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe posiada 24 (lub więcej) urządzeń elektronicznych. To zjawisko zmieniło sposób, w jaki codziennie komunikujemy się ze sobą. W tej chwili nie spotkamy na ulicy osoby bez telefonu, co więcej, niektórzy mają ich nawet kilka! W związku z tym pojawia się również ważne pytanie: jak najlepiej pozbyć się naszych urządzeń elektronicznych, kiedy już ich nie potrzebujemy lub nie używamy ich?
Ze względu na postęp technologiczny, rosnącą popularność urządzeń elektronicznych, a także przystępną ich cenę, zwiększa się ryzyko powstawania poważnych szkód środowiskowych. Wynika to z faktu, że im więcej odpadów elektronicznych trafia na wysypiska śmieci, tym większe jest ryzyko toksyn, które mogą przedostać się z komórek, telewizorów i laptopów do wód gruntowych. To z kolei powoduje problemy zdrowotne ludzi i zwierząt i zanieczyszcza środowisko. Odpady elektroniczne zajmują również cenną przestrzeń na składowiskach.
Pomimo zagrożeń dla środowiska, wielcy producenci nadal tworzą nowe urządzenia, które konsument chętnie nabędzie. Na szczęście, wraz z wprowadzaniem innowacyjnych technologii wytwarzających jeszcze bardziej wyrafinowane urządzenia, powstają również nowe rozwiązania w dziedzinie recyklingu elektroniki wskazując coraz bardziej pomysłowe sposoby ochrony naszej planety.
Recykling elektroniki może zmniejszyć ilość odpadów składowanych na wysypiskach śmieci. Oszczędza również energię, ponieważ dochodzi do zwrotu nakładu pracy i zasobów używanych do produkcji urządzeń. W większym ujęciu recykling chroni pierwotne zasoby, takie jak złoto i srebro, wykorzystywane do wytwarzania elektroniki, a cały proces recyklingu zniechęca producentów do używania materiałów toksycznych.
1. Recykling ogranicza ilość odpadów elektronicznych
Dzisiejsze amerykańskie składowiska odpadów otrzymują 85% produktów elektronicznych, co stanowi 2% zawartych w nich śmieci. Ta ostatnia liczba może wydawać się niewielka, ale 2% faktycznie odpowiada 70% reprezentowanych odpadów toksycznych. To powinna być duża zachęta do ochrony naszej planety poprzez recykling elektroniki. Pomimo tego wyraźnego bodźca, tylko 12,5% odpadów elektronicznych jest poddawanych recyklingowi i stanowi najszybciej rosnący strumień odpadów w USA.
2. Recykling elektroniki zmniejsza zanieczyszczenie
Każda rozmowa na temat recyklingu wiąże się z naglącym problemem zanieczyszczenia. W szczególności urządzenia elektroniczne niosą za sobą olbrzymie zanieczyszczenie środowiska ze materiały użyte do ich wytworzenia. Wiele urządzeń elektronicznych zawiera ołów, potencjalnie niebezpieczny metal, który może przedostać się do gleby i ostatecznie trafić do wód gruntowych w podziemnych warstwach wodonośnych. W grę wchodzi również zanieczyszczenie w procesie produkcji elektroniki. Węgiel emitowany w miarę wytwarzania urządzeń elektronicznych ma katastrofalny wpływ na środowisko. Jednakże, istnieją odpowiednie programy recyklingu elektroniki, w których firmy są zachęcane do zmniejszenia zanieczyszczenia w procesie produkcyjnym poprzez stosowanie bardziej przyjaznych dla środowiska metod.
3. Recykling elektroniki oszczędza energię
Jednym z najlepszych sposobów, w jaki recykling elektroniki przyczynia się do ochrony naszej planety, jest oszczędzanie energii. Spójrzmy na fakty: recykling 1 miliona laptopów jest równoważny z 3657 domów pod względem energii zużytej na energię w ciągu roku. To bardzo dużo energii! Wytwarzanie produktów elektronicznych z wykorzystaniem surowców wymaga energii. Energia wykorzystywana jest na przykład do wydobywania i przetwarzania bloków budulcowych z paliw kopalnych w mikroprocesorach. Recykling jest jednak ważną ingerencją w proces ich produkcji. Kiedy materiały z recyklingu są wykorzystywane do wytwarzania produktów elektronicznych, zamiast pierwotnych surowców, oszczędności energii mogą być ogromne. Oszczędzanie energii oznacza, że zapotrzebowanie na surowce jest mniejsze, co jest ważne dla zrównoważonego rozwoju planety. Ponieważ wykorzystanie elektroniki wciąż rośnie, oszczędzanie energii powinno się stać głównym celem przyszłych działań związanych z recyklingiem.
4. Recykling elektroniki chroni pierwotne zasoby
Czy wiesz, że urządzenia elektroniczne mogą zawierać złoto, srebro i inne cenne zasoby? Pewnie tak. Te materiały źródłowe, znane jako zasoby pierwotne, mają kluczowe znaczenie dla procesu produkcji elektroniki. Zwiększony popyt na elektronikę na całym świecie spowodował, że wiele dziewiczych materiałów i zasobów jest dostępnych w coraz mniejszych ilościach. Co zaskakujące, wytwarzanie urządzeń elektronicznych może mieć bardzo szkodliwy wpływ na jeden bardzo cenny zasób dziewiczy, którego wszyscy potrzebujemy do życia: jest nim woda. Czy wiesz że około 1,5 tony wody wykorzystuje się do produkcji jednego komputera i jednego monitora? Kiedy rozważa się ilość i skalę rocznej produkcji elektroniki, w tym komputerów, urządzeń mobilnych, telewizorów, urządzeń i innych elementów, łatwo zrozumieć, dlaczego ochrona pierwotnych zasobów poprzez recykling jest doskonałym sposobem ochrony naszej planety.
5. Recykling elektroniki zniechęca do używania materiałów toksycznych
Recykling elektroniki to proces, w którym każdy aspekt łączy się z innymi i wpływa na nie. Innymi słowy, scenariusz wielkoformatowy do ochrony naszej planety przez recykling elektroniki wiąże się z większym zapotrzebowaniem konsumentów na recykling w ich własnych domach, a także przedmioty wykorzystywane powtórnie, co z kolei napędza bardziej ekologiczny proces produkcyjny.
Bardziej ekologiczny proces produkcji oznacza, że firmy wykorzystują mniej toksyczne materiały do produkcji elektroniki. Często dzieje się tak dlatego, że pracują nad pewną zachętą dla konsumenta, która pomoże w kreacji marketingowej produktu. Ten zamykający się krąg sprawia, że coraz więcej firm docenia korzyści płynące z uczestnictwa w programach recyklingu elektronicznego, a mniej toksycznych materiałów trafia do strumienia odpadów, chroniąc w ten sposób Ziemię przed wieloma niebezpiecznymi skutkami.