Recykling w Szwecji jest tak rewolucyjny, że kraj praktycznie nie ma wysypisk śmieci
Jeśli chodzi o recykling, Szwecja stanowi przykład dla reszty świata. Dzięki rządowej hierarchizacji priorytetów na temat zrównoważonego rozwoju kraj skandynawski recyklinguje 1,5 miliarda butelek i puszek rocznie, co stanowi ogromną liczbę, biorąc pod uwagę populację kraju w wysokości około 9,6 milionów (dane z 2013 r.). Jeśli chodzi o śmieci, Szwedzi wytwarzają jedynie 461 kilogramów średniej ilości odpadów rocznie – mniej niż 1% odpadów ląduje na wysypiskach.
Szybki recykling ma jednak wady.
To imponujące zaangażowanie w tworzenie ekologicznego świata ma wpływ na produkcję energii elektrycznej. Szwecja uczestniczy w programie „Odpad daje energię“ (WTE), który posiada 32 specjalistycznych zakładów. Jeśli nie znasz tej wyjątkowej formy produkcji energii elektrycznej – sprawdź jak to działa: piece ładuje się śmieciami, które następnie spalane są w celu wygenerowania pary. Wówczas wyprodukowany zostaje gaz, który następnie wykorzystywany jest do obracania turbin generujących energię elektryczną. Ta przenoszona jest do linii przesyłowych i sieci energetycznych. Wykorzystując te nowoczesne piece, kraj może zredukować toksyny, które wnikają w grunt podczas składowania śmieci. „Kiedy odpady są składowane na wysypiskach odpadów, może nastąpić wyciek gazu metanowego oraz innych gazów cieplarnianych, co oczywiście nie jest korzystne dla środowiska“ wyjaśnia w oświadczeniu Dyrektor ds. Komunikacji Szwedzkiego Oddziału Zarządzania Odpadami – Pani Anna-Carin Gripwell.
Przed spaleniem śmieci są najpierw poddane odpowiedniej segregacji przez właścicieli domów i firm. Produkty, które można poddać recyklingowi (takie jak resztki żywności i produkty papierowe), są oddzielone i w miarę możliwości odzyskiwane. Ze względu na staranne segregowanie i maksymalny recykling odpadów, zakłady WTE często nie mają skąd pozyskiwać śmieci. W rezultacie Szwecja importuje odpady z innych krajów Unii Europejskiej: Wielkiej Brytanii, Włoch, Norwegii i Irlandii, aby zapewnić utrzymanie i działanie zakładów WTE.