fbpx

10 przyczyn, dla których warto sadzić drzewa

Wiele osób decyduje się wzbogacić domowe ogrody, działki i firmowe zagajniki sadząc drzewa. Większość z nich robi to ze względów wizualnych lub by zapewnić sobie dodatkowy cień w miesiącach letnich. Istnieje jednak więcej korzyści płynących z sadzenia drzew. Oprócz spokoju, jaki wnoszą, łączenia nas z naturą, uspokojenia, tłumienia hałasu i produkcji tlenu, drzewa robią o wiele więcej. Jeśli myślisz o sadzeniu drzewa w swoim ogrodzie, na terenie swojej działki, bądź w lesie, czy mieście lub gminie, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaki pożytek płynie z zasadzenia drzewa.

1. Ograniczenie zmian klimatycznych

W tej chwili społeczeństwo buduje nadmiar dwutlenku węgla w atmosferze. Szkodliwy CO2 przyczynia się do zmiany klimatu, największego obecnie, globalnego problemu, z którym musi sobie poradzić świat. To właśnie drzewa pomagają z nim walczyć. Pochłaniają CO2, usuwając go z powietrza i uwalniając tlen. Rocznie akr drzew pochłania ilość dwutlenku węgla równą jeździe samochodem na trasie ponad 40 000 kilometrowej. Drzewa są naszymi głównymi narzędziami do przetrwania; warto zaznaczyć, że tylko jedno drzewo wytwarza wystarczającą ilość tlenu dla czterech dorosłych osób.

2. Oczyszczanie powietrza

Czy będąc nad morzem czułeś, że powietrze, którym oddychasz jest naprawdę czyste? Cóż, miałeś rację, ponieważ dobrze wiadomo, że drzewa oczyszczają powietrze. Absorbują one gazy zanieczyszczające, tj.: tlenki azotu, ozon, amoniak, dwutlenek siarki. Drzewa również działają jak filtr, pochłaniają nieprzyjemne zapachy poprzez „uwięzienie” ich w liściach. Akr dużych, dojrzałych drzew może corocznie dostarczać tlen dla 18 osób.

3. Schładzanie ulic

Każdego roku słuchamy szokujących wiadomości o globalnym ociepleniu. Na przykład, średnia temperatura w Los Angeles wzrosła o 3 stopnie Celsjusza w ciągu 50 lat, a średnia globalna temperatura wzrosła o 1 stopień Celsjusza. Przyczyną może być usuwanie drzew. Ścinanie drzew i zastępowanie ich asfaltowymi drogami i budynkami, które pochłaniają ciepło, sprawia, że miasta stają się znacznie cieplejsze. Drzewa chłodzą miasta nawet o 2 stopnie Celsjusza, zapewniając cień i wodę.

4. Naturalna klimatyzacja

Kryte drzewa mają nie tylko działanie uspokajające, ale również działają jako naturalna klimatyzacja. Czy wiesz, że strategiczne rozmieszczenie drzew wokół twojego domu mogą znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na klimatyzację? To nie tylko zwiększy grubość portfela, ale także zmniejszy emisję dwutlenku węgla. Architekci i ekolodzy pracując razem, opracowali świetne rozwiązanie – tzw. zielone dachy . Zielone dachy to niesamowity sposób na wniesienie roślinności do domu i zapewnienie korzyści środowiskowych przy jednoczesnym oszczędzaniu pieniędzy na rachunkach za chłodzenie.

5. Oszczędzanie wody

Oprócz chłodzenia, drzewa pomagają również oszczędzać wodę. Ze względu na dostarczany cień woda powoli wyparowuje z niskiej roślinności. Drzewa potrzebują około 56 litrów wody na tydzień, aby przeżyć, a uwalniają około 700-1500 litrów.

6. Zapobieganie zanieczyszczeniu wody

Opady burzowe mogą być pełne zanieczyszczeń fosforem i azotu. Bez drzew woda deszczowa wpada do oceanów i wód bez filtrowania. Drzewa „łapią” opady i pozwalają wodzie wniknąć w ziemię, przedostając się do gleby. Dlatego zapobiegają zanieczyszczaniu wód gruntowych przez opady burzowe. Oprócz drzew, zielona infrastruktura, taka jak zielony dach, może pomóc w łagodzeniu skutków burzy.

7. Zapewnienie schronisk dla dzikiej przyrody

Drzewa przyczyniają się również do zwiększenia różnorodności biologicznej. Stają się źródłem pożywienia i naturalnym środowiskiem dla wielu gatunków. Jedna jabłoń produkuje około 20 buszli owocowych rocznie, które są pożywieniem dla wielu ptaków, owadów i dzikich zwierząt. Można je sadzić na bardzo małej powierzchni, dostając w zamian fantastyczny efekt ekologiczny. Drzewa są domami dla wielu ptaków, wiewiórek i pszczół, najpopularniejsze gatunki drzew-domów to dąb i jawor.

8. Odnawialne źródło energii

W dzisiejszych czasach jednym z największych problemów światowych jest korzystanie z paliw kopalnych. Poza tym, że jest ich skończona ilość, to produkują one toksyczne substancje uwalniane do środowiska. Z biegiem lat coraz więcej firm koncentruje się na odnawialnych źródłach energii. Jeśli drzewa zostaną potraktowane w sposób zrównoważony, mogą stać się doskonałym odnawialnym źródłem energii. Są proste w użyciu, istnieją w zasadzie od początku Ziemi i prawdopodobnie już zawsze będą istnieć. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu lasami, mogą stać się one doskonałym paliwem przyjaznym dla środowiska.

9. Wzmacnianie gleby

Drzewa są jednym z najlepszych partnerów w rolnictwie . Działają pozytywnie na kilka sposobów: zmniejszają erozję gleby, zwiększają jej płodność i utrzymują wilgoć. Opadłe liście drzew obniżają temperaturę gleby i zapobiegają nadmiernemu zawilgoceniu gleby. Rozkładające się liście opadające na ziemię zamieniają się w składniki odżywcze potrzebne do wzrostu drzewa i zapewniają rozwój mikroorganizmów.

10. Kontrola erozji

Deszcz i wiatr to dwie główne siły erozji, które uszkadzają ziemię. Spadające z wysokości krople deszczu nabierają mocy i pędu, który jest wystarczająco silny, aby przeniknąć do gleby po uderzeniu w ziemię. Z drugiej strony, jeśli ziemia zostanie nadto wysuszona, również i wiatr może wyrządzić znaczne szkody. Drzewa rozbijają krople deszczu i osłabiają ich siłę, podczas gdy korzenie utrzymują glebę razem i chronią ją przed działaniem wiatru.

Strategiczne sadzenie drzew może przynieść ogromne korzyści dla środowiska. Nie tylko pomożesz przywrócić wysoką jakość powietrza w swojej społeczności , ale przyczynisz się także do ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi, a co więcej dasz także dobry przykład. Sadzenie drzew jest zawsze dobrym pomysłem. Zasadź drzewo, a ty i społeczeństwo będziecie czerpać z tego same korzyści.

Źródła: zielone dachy: https://www.reillyroofing.com/blog/advantages-of-green-roofing/ , https://greenpop.org/10-environmental-benefits-planting-tree/

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.