Jak często przedsiębiorstwa wymieniają komputery?
Jak wskazuje raport przeprowadzony przez firmę Lenovo „Komputery w polskich firmach MSP 2015” cykl życia sprzętu IT w przedsiębiorstwach wynosi średnio od 2 do 5 lat. Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2015 roku dotyczyło zwyczajów i zachowań wymiany oraz zakupu sprzętu komputerowego.
Co decyduje o wyborze nowego sprzętu?
Są dwa główne czynniki: cena i jakość, a wygląd i zabezpieczenia są drugoplanowe. Jak dowiadujemy się z raportu, średni czas wymiany sprzętu komputerowego jest zróżnicowany w zależności od rodzaju urządzeń. Komputery stacjonarne wymieniane są bowiem najrzadziej, a netbooki najczęściej. Komputery stacjonarne żyją w przedsiębiorstwie przeciętnie prawie 4 lata, laptopy i ultrabooki ok. 3 lata, a netbooki nieco ponad 2 lata. Komputery to nie jedyne urządzenia elektroniczne znajdujące się w firmie, będące jednocześnie przypisane do pracownika.
Zastanówmy się ile z nas ma służbowego smarfona i co ile jest on wymieniany. Zdarza się, że niekiedy telefony użytkujemy mniej niż rok, a standardem jest jego dwuletnie użytkowanie. Czas użytkowania sprzętu firmowego wynika z faktu zużycia go i braku możliwości jego naprawy lub rozbudowy bądź nieopłacalności powyższych czynności. W 73% przypadków powodem wymiany komputerów jest ich zużycie, w 40% przypadków jest to zniszczenie sprzętu, a w 38% to wzrost wymagań sprzętowych; w 25% jest to brak nowej wersji oprogramowania, a w 8% jest to koniec okresu serwisowania i w 5% koniec okresu leasingu.
Te statystyki są jedna mocno uśrednione, w większych firmach, przy większych zabezpieczeniach, sprzęt wymienia się znacznie częściej, a w mikroprzedsiębiorstwach jeden komputer stacjonarny może służyć nawet siedem lat. 11% firm chętniej trzyma siedmioletnie komputery, natomiast notebooki i netbooki są zatrzymywane przez jedyne 3% firm. Ciekawostką jest, że co roku sprzęt wymienia jedynie 1 procent przedsiębiorców.
Badanie „Komputery w polskich firmach MSP 2015” zostało przeprowadzone przez firmę Lenovo w sierpniu 2015 roku i dotyczyło zwyczajów i zachowań dotyczących problematyki wymiany oraz zakupu sprzętu komputerowego.
Źródło: agencja 21