Odkop złoto po raz drugi
Jako że przedmioty elektroniczne nadal znajdują się na szczycie listy rosnących źródeł odpadów, rośnie również rynek odzysku z nich cennych minerałów. Ich recykling może być długotrwały i wymagać wyspecjalizowanych umiejętności, ale tu idą nam z pomocą nowe technologie. W rzeczywistości urządzenia elektroniczne stanowią cenne źródło metali szlachetnych, aczkolwiek w niewielkich ilościach. Metale szlachetne, takie jak złoto, srebro i pallad można znaleźć nawet w starszych modelach telefonów komórkowych, a także w okablowaniu elektroniki. Zazwyczaj odzyskiwanie metali szlachetnych obejmuje szereg metod zarówno mechanicznych, jak i chemicznych. Istnieją również metody biodegradowalne, ale obecnie są rzadko stosowane i na małą skalę. Używa się wówczas rozpuszczalników niebiotoksycznych.
Według EPA elektronika stanowi od 20 do 50 milionów ton odpadów globalnych. EPA informuje także, że tylko 1 milion telefonów komórkowych może dostarczyć 20 kilogramów złota, 225 kilogramów srebra, 8 kilogramów palladu i 8190 kilogramów miedzi. Dowodem na opłacalność wydobywania metali szlachetnych ze starej elektroniki jest firma Apple, która wg portalu money.cnn.com odzyskała 902 kilogramów złota ze zniszczonych iPhone’ów w 2015 roku.
Nietrudno zgadnąć, że biznes dla tych minerałów kwitnie, ale nie bez paradoksów. Każdego roku produkuje się miliony smartfonów, komputerów i innych urządzeń. Jednak tylko niewielki odsetek z nich zobaczy pojemnik na śmieci elektroniczne. Według EPA tylko 8% telefonów komórkowych zostało poddanych recyklingowi w 2009 roku. Chociaż odzysk minerałów z przetworzonej elektroniki rośnie w siłę, wydaje się, że konsumenci raczej powolnie pojmują znaczenie nawet jednego aktu recyklingu, jakim jest recykling odpadów elektronicznych.
Źródła: http://money.cnn.com/2016/04/15/technology/apple-gold-recycling/index.html