Roboty recyklingujące cz.1

Żyjemy w epoce plastiku. W 2015 r. Światowe gałęzie przemysłu wytworzyły 448 milionów ton plastiku – dwa razy więcej niż w 1998 r. – a tempo produkcji przyspiesza. Nasze wysiłki w zakresie recyklingu nie nadążają za tempem. W rzeczywistości, zgodnie z EPA, zaledwie 14 procent produktów z tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi na całym świecie. Ale nowa generacja technologii recyklingu tworzy się po to, aby utrzymać światowe tworzywa sztuczne w obiegu i poza naszymi składowiskami odpadów.
Bank Światowy szacuje, że rocznie generujemy 1,3 miliarda ton stałych odpadów komunalnych, przy czym liczba ta powinna spaść do poziomu 2 miliardów ton w połowie następnego dziesięciolecia.

Z 9,1 miliarda ton tworzyw sztucznych wyprodukowanych od początku boomu przemysłowego (około 1950), 7 miliardów ton jest nieużywane – wynika z badań opublikowanych w University of California w Santa Barbara opublikowanych w czasopiśmie Science Advances on Środa. Zaledwie 9 procent z niego zostało poddane recyklingowi, 12 procent z niego zostało spalone, a reszta – około 5,5 miliarda ton plastiku – obecnie znajduje się na naszych drogach wodnych i wysypiskach śmieci.
„W obecnym tempie, tak naprawdę zmierzamy w stronę plastikowej planety” – powiedział główny autor badania, ekolog z UCSB, Roland Geyer. „To jest coś, na co musimy zwrócić uwagę.”
Na szczęście jest to coś, na co wielu badaczy już zwraca uwagę. Weźmy na przykład AMP Robotics. We współpracy z Carton Council i zakładem odpadów komunalnych w Denver, Alpine Waste & Recycling, firma AMP podjęła dwudziestoletni, stary mechaniczny system sortowania śmieci – Clarke.

Clarke wykorzystuje specjalną kamerę, aby wykrywać mleko, soki i kartony z pożywieniem wśród taśmy z odpadami nadających się do recyklingu. Po ich wykryciu natychmiast zabiera je z linii taśmowej za pomocą robota i podwójnych przyssawek. Clarke może przerobić stałą liczbę 60 przedmiotów na minutę. To o 20 więcej niż przeciętny pracownik ludzki, z 90-procentową dokładnością. To, według firmy, prowadzi do 50-procentowej redukcji kosztów sortowania .

„Podstawową platformą, którą stworzyliśmy, był system do sortowania prawie wszystkich towarów, które obecnie znajdują się w zakładzie recyklingu”, powiedział twórca AMP Robotics, Mantanya Horowitz, Engadget, „bez względu na to, czy jest to karton, tworzywo sztuczne, czy karton z tworzywem sztucznym.”
Geniusz robota Clarke polega na tym, że ma funkcję samouczenia się, dlatego niedługo będzie rozróżniał różne rodzaje plastiku, kartonów itp.

 

cdn. w 2 części artykułu: Roboty recyklingujące cz.2

 

źródło: engadget.com via Andrew Tarantola

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.