Co zrobić ze zużytym akumulatorem oraz bateriami ?
Akumulatory oraz baterie otaczają nas ze wszystkich stron, często jednak nie zwracamy na nie uwagi, przez co ich liczba może być dla nas nieoczywista. Każdy samochód posiada akumulator, większość z nas korzysta z telefonów, a ich nieodłącznym elementem są baterie, piloty, elektroniczne zabawki, drony, aparaty, tak naprawdę można wymieniać w nieskończoność… Do tego, że każdy z nas jest w ich posiadaniu, chyba nie trzeba do tego przekonywać, jednak czy wszyscy wiemy co zrobić po utracie ich żywotności?
Akumulatory
Wiadomo, że akumulator w samochodzie nie będzie działał wiecznie. Szczególnie przygotowując auto do okresu zimowego, warto zbadać jego kondycję i w razie potrzeby zainwestować w nowy. Najwygodniejszym sposobem na pozbycie się zużytego akumulatora jest oddanie go w sklepie podczas zakupu nowego. W takim przypadku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedawca ma obowiązek przyjąć za darmo nasz stary akumulator. Inną bezpłatną opcją jest zawiezienie zużytego akumulatora do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Jeżeli kupujemy nowy akumulator on-line bez opcji zwrotu starego, albo po prostu go nie mamy na wymianę w sklepie stacjonarnym, to sprzedawca zobowiązany jest pobrać od kupującego opłatę depozytową w wysokości 30 złotych. Warto o tym pamiętać!
Baterie
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że zużytych baterii nie można wyrzucać do zwykłego kosza. Powinniśmy poszukać odpowiedniego pojemnika. Można takie znaleźć w sklepach czy galeriach handlowych, które sprzedają baterie (to ich prawny obowiązek). Czasem można też trafić na stojące w altankach śmietnikowych kontenery, w których są przegródki na baterie. Niedawno w wielu polskich miastach pojawiły się specjalne punkty zbiórki elektroodpadów, w tym również baterii. Bardzo często zbiórkę zużytych baterii organizują szkoły, urzędy oraz zakłady pracy.
Dlaczego warto?
Podobnie jak w przypadku recyklingu zużytych opon również w bateriach i akumulatorach znajduje się wiele cennych surowców, które warto odzyskać. Są to m.in. ołów (Pb), cynk (Zn), kadm (Cd), Lit (Li), mangan (Mn) czy rtęć (Hg), a także wodorotlenki i kwasy. Z kolei koncerny sprzedające auta elektryczne mają swoje całkiem sprytne pomysły na drugie życie akumulatorów.
Recykling baterii i akumulatorów jest także ważny z innego powodu. Substancje w nich zawarte są wysoce szkodliwe dla środowiska i naszego zdrowia. Przyjmuje się, że 1 mała bateria guzikowa może skazić 1 m3 gleby i zatruć 400 litrów wody!