Gdzie wyrzucać elektrośmieci?

Praktycznie każdy z nas, ma w domu stary, nieużywany sprzęt elektroniczny, który tylko zajmuje nam przestrzeń. Dlaczego Polacy w tak dużej mierze chomikują swoje urządzenia? Bo nie wiedzą co z nimi zrobić i gdzie je wyrzucić… Dlatego właśnie tym artykułem przychodzimy z pomocą.

Najchętniej sami przyjmowalibyśmy każdy sprzęt, ale wiemy, że nie zawsze jest taka możliwość. Przecież Pan Marek ze Szczecina nie będzie kontaktował się z nami w sprawie oddania jednej pralki czy dwóch starych telefonów komórkowych. Jednak naszą misją jest propagowanie zasady 3R – Reduce, Reuse, Recycle, dlatego warto edukować wszystkich, jak należy postępować z urządzeniami, z których już nie korzystamy. Na początek warto przypomnieć czym są elektroodpady – to nic innego jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Jest to termin pojemny, w którym mieszczą się artykuły RTV, AGD czy GSM, obecnie wyróżniamy  6 kategorii:

  1. Sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury – chłodziarki, zamrażarki, urządzenia klimatyzacyjne, osuszające, pompy ciepła czy grzejniki z olejem, a także automaty wydające chłodzone produkty;
  2. Ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 cm – do tego ostatniego zaliczają się laptopy, notebooki czy cyfrowe ramki LCD do fotografii;
  3. Lampy – fluorescencyjne (świetlówki), wysokoprężne lampy wyładowcze (w tym: ciśnieniowe lampy sodowe i lampy metalohalogenkowe), niskoprężne lampy sodowe, diody elektroluminescencyjne (LED).
  4. Sprzęt wielkogabarytowy – artykuły AGD, komputery, drukarki, wyroby medyczne, automaty oraz przyrządy do monitorowania i kontroli, oprawy oświetleniowe, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu oraz muzyczny, urządzenia do tkania i dziergania, kserokopiarki, panele fotowoltaiczne;
  5. Sprzęt małogabarytowy – urządzenia RTV i AGD, automaty, wyroby medyczne, sprzęty do monitorowania i kontroli czy ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi, przyrządy do higieny i pielęgnacji oraz narzędzia, sprzęt i komputery sportowe (np. rowerowe), oprawy oświetleniowe, zabawki elektryczne i elektroniczne, instrumenty muzyczne, elementy instalacji cieplnej, wagi i kalkulatory;
  6. Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny (żaden z zewnętrznych wymiarów NIE przekracza 50 cm) – telefony, smartfony i telefony komórkowe, routery i drukarki, komputery osobiste i kalkulatory kieszonkowe.

Każde urządzenie wchodzące w skład wspomnianych kategorii zawiera substancje, które mogą niekorzystnie czy wręcz zabójczo wpłynąć na działanie organizmów żywych (w tym ludzi) – rtęć, ołów, kadm, chrom i związki bromu, nikiel, freon, azbest.

Zanim przejdziemy do tego co z zużytym sprzętem robić, warto przypomnieć o tym, że pod żadnym pozorem nie można go wyrzucać z innymi śmieciami, nawet do kontenera na odpady zmieszane. Najgorszą praktyką, która bardzo niekorzystnie wpływa na nasze środowisko jest wyrzucanie odpadów na łono natury – lasy, rzeki. Za taki występek, czeka na delikwenta surowa kara, nawet do 5 000 zł.

Dobrze, to gdzie w takim razie możecie oddać swoje elektrodpady? Podstawową placówką tego typu jest PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów. Można tam odnosić przeterminowane leki, odpady budowlane, zużyte opony, meble czy właśnie elektrośmieci. Warto jednak mieć na uwadze, że PSZOK-i też mają swoją zasady i ograniczenia, np. nie przyjmują materiałów z azbestem – te trzeba oddać do osobnego punktu (np. składowiska odpadów niebezpiecznych lub innych niż niebezpieczne). Jeśli masz wątpliwości co do jakiegoś konkretnego rodzaju elektrośmieci, skontaktuj się z PSZOK i upewnij się przed wizytą, czy możesz oddać dane urządzenie lub akcesorium.

Kolejnym miejscem są salony RTV oraz AGD. Prowadzący sklep z elektroniką ma nie tylko obowiązek informowania, ale także przyjmowania elektrośmieci. Co ważniejsze – niekoniecznie musi być to sprzęt nabyty w tym konkretnym punkcie. W świetle aktualnych przepisów sklepy wielkopowierzchniowe, tj. od 400m2 wzwyż, przyjmą dostarczone elektrośmieci bez konieczności zakupu nowego egzemplarza. Warunkiem jest to, by żaden z zewnętrznych wymiarów oddawanego produktu nie przekraczał 25 cm.

Wypatruj także informacji o ogłaszanych zbiórkach elektrośmieci – udostępniają je lokalne media lub administratorzy budynków. Prócz wspomnianych PSZOK gdzieniegdzie funkcjonują też ich mobilne wersje, czyli MPSZOK. Dodatkowo w niektórych miastach można spotkać specjalne kontenery na ZSEE. Są one jednak przeznaczone zasadniczo do wrzucania elektroodpadów małogabarytowych (i to nie wszystkich).


My oczywiście zachęcamy do kontaktu z nami i do oddawania sprzętu w naszym punkcie. Najważniejsze jednak, żebyśmy wspólnie dbali o to, co dzieje się ze starymi urządzeniami – razem wpływamy na lepszą, wolną od elektrośmieci przyszłość!

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.