Co zaliczamy do elektrośmieci w firmie

Co zaliczamy do elektrośmieci

Poszukujesz informacji odnośnie tego, co zaliczamy do elektrośmieci? Jesteś we właściwym miejscu!

Elektrośmieci, zwane również e-odpadami i odpadami elektronicznymi, to różne formy sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To urządzenia, które przestały mieć wartość dla użytkowników lub przestały spełniać swoje pierwotne przeznaczenie.

Odpady elektroniczne (e-odpady) wyczerpały swoją wartość użytkową poprzez nadmiarowość, wymianę lub awarię. Obejmują zarówno sprzęt IT, jak komputery stacjonarne, laptopy, drukarki, skanery, tablety, monitory, czy telefony komórkowe.

Dlaczego należy pozbyć się zużytego sprzętu IT

Biorąc pod uwagę, że rewolucja informatyczna i technologiczna wykładniczo zwiększyła wykorzystanie nowego sprzętu elektronicznego, spowodowała również wzrost liczby przestarzałych produktów. Zużyty sprzęt IT, czyli e-odpady to jeden z najszybciej rosnących strumieni odpadów. Chociaż elektrośmieci zawierają złożone kombinacje wysoce toksycznych substancji, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i środowiska, wiele produktów zawiera również odzyskiwalne materiały szlachetne. Ta informacja czyni zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny innym rodzajem odpadów w porównaniu z tradycyjnymi odpadami komunalnymi.

Szukasz niezawodnego partnera w kwestii odbioru, utylizacji lub recyklingu urządzeń firmowych? Skontaktuj się z nami!

Recykling uszkodzonego sprzętu

Na całym świecie ilość e-odpadów rośnie wraz ze wzrostem sprzedaży produktów elektronicznych w krajach rozwijających się. Większość elektrośmieci jest poddawana recyklingowi w krajach rozwijających się. Firmy zajmujące się recyklingiem, np. 3R Sp. z o.o., stoją w obliczu przepisów dotyczących ochrony środowiska naturalnego i rosnących kosztów usuwania odpadów.

Klasyfikacja zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Elektrośmieci można sklasyfikować na podstawie ich składu i składników. Metale żelazne i nieżelazne, szkło, tworzywa sztuczne, zanieczyszczenia i inne to sześć kategorii materiałów zgłoszonych dla składu e-odpadów.

Żelazo i stal stanowią główną frakcję materiałów zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a na drugim miejscu znajdują się tworzywa sztuczne. Materiały nieżelazne, w tym metale, takie jak miedź i aluminium, oraz metale szlachetne, takie jak srebro, złoto i platyna, znajdują się na trzecim miejscu pod względem ilości i mają znaczną wartość handlową.

Materiały toksyczne obejmują ołów i kadm w obwodach drukowanych. Tlenek ołowiu i kadm znajdują się np. w lampach elektronopromieniowych. Rtęć w przełącznikach i monitorach z płaskim ekranem, bromowane środki zmniejszające palność na płytkach obwodów drukowanych oraz plastikowe i izolowane kable. Gdy przekraczają one wartości progowe, są uważane za zanieczyszczenia i mogą szkodzić środowisku w przypadku niewłaściwej utylizacji.

Wpływ na zdrowie człowieka

Złożony skład i niewłaściwe postępowanie z e-odpadami może powodować zanieczyszczenie środowiska naturalnego i wpłynąć na zdrowie ludzi. Rosnąca liczba dowodów epidemiologicznych i klinicznych doprowadziła do wzrostu zaniepokojenia potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego, jakie stanowią e-odpady.

Prymitywne metody recyklingu stosowane przez nieformalne podmioty, które zajmują się odzyskiwaniem, przetwarzaniem i recyklingiem odpadów elektronicznych narażają nie tylko swoich pracowników. Narażają przede wszystkim całą ludzkość na zatrucie toksycznymi substancjami. Procesy takie jak demontaż komponentów, obróbka chemiczna i spalanie są stosowane i powodują bezpośrednie narażenie i wdychanie szkodliwych chemikaliów.

Zużyte narzędzia elektryczne i elektroniczne zawierają liczne substancje szkodliwe

Pod względem zagrożeń dla zdrowia, np. otwarte spalanie płytek drukowanych zwiększa wytwarzanie dioksyn. Dioksyny, to ogólna nazwa niezwykle trujących chemicznych związków należących do rodzaju chlorowanych węglowodorów aromatycznych. Te toksyny powodują zwiększone ryzyko zachorowania na raka, jeśli są wdychane zarówno przez pracowników i lokalnych mieszkańców.

Toksyczne metale i trucizny mogą również dostać się do krwiobiegu podczas ręcznego wydobywania i zbierania niewielkich ilości metali szlachetnych. Pracownicy są stale narażeni na trujące chemikalia i opary wysoko stężonych kwasów.

Odzyskiwanie miedzi nadającej się do ponownej sprzedaży poprzez spalanie izolowanych przewodów powoduje zaburzenia neurologiczne. Ponadto, ostra ekspozycja na kadm, znajdujący się w półprzewodnikach i rezystorach chipowych, może uszkodzić nerki i wątrobę oraz spowodować utratę kości.

Długotrwałe narażenie na ołów na płytkach drukowanych oraz ekranach komputerów i telewizorów może uszkodzić centralny i obwodowy układ nerwowy oraz nerki.

Szukasz niezawodnego partnera w kwestii odbioru, utylizacji lub recyklingu urządzeń firmowych? Skontaktuj się z nami!

Oddziaływania na środowisko naturalne

Chociaż elektronika stanowi nieodzowny element codziennego życia w firmach, czy gospodarstwach domowych , nie można przeoczyć jej niebezpiecznego wpływu na środowisko.

Interfejs między sprzętem elektrycznym i elektronicznym a środowiskiem ma miejsce podczas produkcji, ponownego przetwarzania i utylizacji tych produktów. Emisja spalin, gazów i pyłów do powietrza, odprowadzanie płynnych ścieków do systemów wodno-kanalizacyjnych oraz usuwanie odpadów niebezpiecznych przyczyniają się do degradacji środowiska.

Oprócz ściślejszej regulacji recyklingu i utylizacji zużytego sprzętu IT, istnieje potrzeba wprowadzenia polityki, która rozszerza odpowiedzialność wszystkich zainteresowanych stron. W szczególności producentów, poza punkt sprzedaży oraz do końca życia produktu. Urządzenia gospodarstwa domowego: gadżety elektroniczne, grzejniki elektryczne, czujniki dymu, czajniki elektryczne, czy też sprzęt oświetleniowy również wymagają dostarczenia ich i pozostawienia w punktach zbierania zużytego sprzętu.

Niewłaściwy recykling e-odpadów może być szkodliwy

Istnieje wiele konkretnych powodów, dzięki którym recykling e-odpadów może być szkodliwy dla środowiska. Spalanie w celu odzyskania metalu z przewodów i kabli prowadzi do emisji bromowanych i chlorowanych dioksyn. To wszystko powoduje poważne zanieczyszczenie powietrza.

Podczas procesu recyklingu w sektorze nieformalnym toksyczne chemikalia, które nie mają żadnej wartości ekonomicznej, są po prostu wyrzucane na wysypisko. Toksyczne ścieki przemysłowe są wylewane do podziemnych warstw ziemi i poważnie wpływają na lokalną jakość wód gruntowych. W związku z tym, woda staje się niezdatna do spożycia przez ludzi lub do celów rolniczych.

Zanieczyszczenie atmosfery jest spowodowane pracami demontażowymi, ponieważ do atmosfery przedostają się cząsteczki pyłu obciążone metalami ciężkimi i środkami zmniejszającymi palność. Cząstki te albo osadzają się ponownie (osadzanie mokre lub suche) w pobliżu źródła emisji. Ewentualnie, w zależności od ich wielkości, mogą być transportowane na duże odległości.

Pył może również przedostać się do gleby lub systemów wodnych i wraz ze związkami znajdującymi się w mokrych i suchych osadach może przedostać się do gruntu i spowodować zanieczyszczenie gleby i wody. Gleby stają się toksyczne, gdy substancje takie jak ołów, rtęć, kadm, arsen i polichlorowane bifenyle występują na wysypiskach śmieci.

Co zrobić ze zużytym sprzętem

Elektronika nie trwa wiecznie, zatem co z nią zrobić, gdy się zepsuje? Możesz zlecić przeprowadzenie audyt sprzętu IT, czy odsprzedać urządzenia do firmy zajmującej się recyklingiem elektrośmieci.

Dowiedz się na czym polega recykling e-odpadów: utylizacja i recykling komputerów. Mamy rozwiązania, które odpowiadają różnym potrzebom. Dbamy o poprawne zagospodarowanie elektroodpadów, pozwalając firmom skupić się na ich podstawowej działalności.

Szukasz niezawodnego partnera w kwestii odbioru, utylizacji lub recyklingu urządzeń firmowych? Skontaktuj się z nami!

Polecamy: Forum odpowiedzialnego biznesu

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.