Ekstremalne zjawiska pogodowe – nowa rzeczywistość
W ostatnich latach jesteśmy świadkami coraz częstszych, ekstremalnych zjawisk pogodowych. Pożary, powodzie, trąby powietrzne, opady gradu, skrajnie wysokie i niskie temperatury… najwyższa pora przyzwyczaić się do takiego stanu rzeczy. Według najnowszego raportu IPCC zmiany klimatyczne są nieuniknione i nieodwracalne. Temperatury mogą wzrosnąć o ponad 1,5 °C, powodując coraz powszechniejsze do tej pory rzadko spotykane zjawiska pogodowe.
Panel IPCC, złożony z setek czołowych światowych naukowców zajmujących się klimatem, publikuje obszerne oceny mniej więcej co siedem lat, przy czym ostatni raport jest szóstym od 1988 roku. W najnowszym opracowaniu klimatolodzy ostrzegają, że działalność człowieka zmienia klimat Ziemi w sposób „bezprecedensowy” od tysięcy lat, a niektóre zmiany są teraz nieuniknione i „nieodwracalne”. W ciągu najbliższych dwóch dekad temperatury prawdopodobnie wzrosną o ponad 1,5 C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Autorzy pokazują również, że pod koniec tego stulecia „nie można wykluczyć” podniesienia się poziomu mórz zbliżonego do 2 m. Pojawia się jednak nowa nadzieja, że głębokie cięcia emisji gazów cieplarnianych mogą ustabilizować rosnące temperatury.
Niestety nawet jeśli światu uda się ograniczyć ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza, niektóre długoterminowe skutki ocieplenia będą prawdopodobnie nieuniknione i nieodwracalne. Obejmują one podnoszenie się poziomu morza, topnienie lodu arktycznego oraz ocieplenie i zakwaszenie oceanów. Według naukowców z IPCC drastyczne redukcje emisji mogą powstrzymać zmiany klimatyczne, ale nie przywrócą świata do bardziej umiarkowanych wzorców pogodowych z przeszłości.
Ed Hawkins, profesor nauk o klimacie na Uniwersytecie w Reading i główny autor IPCC, powiedział: „Już doświadczamy zmian klimatycznych, w tym częstszych i ekstremalnych zjawisk pogodowych, a dla wielu z tych skutków nie ma powrotu.”
Jak zapobiec dalszym zmianom klimatu? Przede wszystkim trzeba spojrzeć na ten problem szeroko. Z jednej strony podstawową kwestią, jest koordynacja polityk państw względem środowiska, emisji dwutlenku węgla oraz innych czynników, które negatywnie wpływają na zmiany klimatyczne. Z drugiej, konieczna jest stała edukacja oraz zmiana codziennych nawyków, na jak najbardziej proekologiczne.
Źródło: https://www.bbc.com/news/science-environment-58130705