Ekstremalne zjawiska pogodowe – nowa rzeczywistość

Ekstremalne zjawiska pogodowe - nowa rzeczywistość

W ostatnich latach jesteśmy świadkami coraz częstszych, ekstremalnych zjawisk pogodowych. Pożary, powodzie, trąby powietrzne, opady gradu, skrajnie wysokie i niskie temperatury… najwyższa pora przyzwyczaić się do takiego stanu rzeczy. Według najnowszego raportu IPCC zmiany klimatyczne są nieuniknione i nieodwracalne. Temperatury mogą wzrosnąć o ponad 1,5 °C, powodując coraz powszechniejsze do tej pory rzadko spotykane zjawiska pogodowe.

Panel IPCC, złożony z setek czołowych światowych naukowców zajmujących się klimatem, publikuje obszerne oceny mniej więcej co siedem lat, przy czym ostatni raport jest szóstym od 1988 roku. W najnowszym opracowaniu klimatolodzy ostrzegają, że działalność człowieka zmienia klimat Ziemi w sposób „bezprecedensowy” od tysięcy lat, a niektóre zmiany są teraz nieuniknione i „nieodwracalne”. W ciągu najbliższych dwóch dekad temperatury prawdopodobnie wzrosną o ponad 1,5 C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Autorzy pokazują również, że pod koniec tego stulecia „nie można wykluczyć” podniesienia się poziomu mórz zbliżonego do 2 m. Pojawia się jednak nowa nadzieja, że ​​głębokie cięcia emisji gazów cieplarnianych mogą ustabilizować rosnące temperatury.

Niestety nawet jeśli światu uda się ograniczyć ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza, niektóre długoterminowe skutki ocieplenia będą prawdopodobnie nieuniknione i nieodwracalne. Obejmują one podnoszenie się poziomu morza, topnienie lodu arktycznego oraz ocieplenie i zakwaszenie oceanów. Według naukowców z IPCC drastyczne redukcje emisji mogą powstrzymać zmiany klimatyczne, ale nie przywrócą świata do bardziej umiarkowanych wzorców pogodowych z przeszłości.

Ed Hawkins, profesor nauk o klimacie na Uniwersytecie w Reading i główny autor IPCC, powiedział: „Już doświadczamy zmian klimatycznych, w tym częstszych i ekstremalnych zjawisk pogodowych, a dla wielu z tych skutków nie ma powrotu.”

Jak zapobiec dalszym zmianom klimatu? Przede wszystkim trzeba spojrzeć na ten problem szeroko. Z jednej strony podstawową kwestią, jest koordynacja polityk państw względem środowiska, emisji dwutlenku węgla oraz innych czynników, które negatywnie wpływają na zmiany klimatyczne. Z drugiej, konieczna jest stała edukacja oraz zmiana codziennych nawyków, na jak najbardziej proekologiczne. 

Źródło: https://www.bbc.com/news/science-environment-58130705

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.