Utylizacja komputera firmowego – dlaczego jest ważna

utylizacja komputera firmowego

Utylizacja komputera firmowego z biegiem lat nabrała większego znaczenia. Im bardziej złożony jest komputer i inne urządzenia, tym wzrasta ryzyko przypadkowego pozostawienia danych na dysku twardym. Ewentualnie na innym urządzeniu pamięci masowej. Dane pozostawione przez przypadek, to często główna przyczyna ujawnienia poufnych informacji podczas niewłaściwej utylizacji starego komputera firmowego.

Niewłaściwa utylizacja – uwaga na hakerów

Zamiast potęgować sytuację, kiedy dane i inne informacje mogą wpaść w niepowołane ręce, łatwiej jest pozyskać odpowiednich partnerów, którzy chwycą Cię za rękę i poprowadzą przez cały proces. Jeśli masz w planach wycofanie komputera firmowego musisz bardzo uważać na bezpieczeństwo danych przedsiębiorstwa.

Utylizacja sprzętu elektronicznego, z różnych przyczyn, zawsze wiąże się z ryzykiem wypłynięcia danych. Pozbywając się urządzeń firmowych (komputerów, nośników danych), należy zadbać, aby przechowywane tam poufne dane zostały w należyty, trwały i bezpieczny sposób skasowane. Jeśli tak się nie stanie, zgodnie z wytycznymi dyrektywy RODO, możemy narazić się na poważne konsekwencje cywilnoprawne.

Utylizacja komputera firmowego – znaczenie

Pozbywanie się starych komputerów i sprzętu firmowego może wydawać się skomplikowanym zadaniem. Jeśli w grę wchodzi zużyty sprzęt elektroniczny danej działalności gospodarczej, istotne jest zapewnienie pełnej zgodności z lokalnymi przepisami. Ponadto, należy wziąć pod uwagę regulatory prawne, zadbanie o bezpieczeństwo klientów, jak i prywatnych informacji oraz dotrzymanie pewnych formalności w myśl ochrony środowiska.

Czy myślisz o pozbyciu się starego komputera, zanim planujesz zakup nowego sprzętu lub komputerów? Możemy pomóc w utrzymaniu porządku w Twojej firmie, dzięki naszym metodom utylizacji zasobów IT.

Utylizacja komputera – o niszczeniu danych

W jaki sposób Twoja firma upewnia się, że ​​dany sprzęt np. dysk twardy nie stanie się skarbnicą dla złodziei danych? Czy wielokrotnie używasz oprogramowania do nadpisywania lub czyszczenia dysku twardego? Czy wyjmujesz dysk twardy i fizycznie go niszczysz?

Istnieje wiele pytań dotyczących wyboru najlepszej i najbardziej opłacalnej opcji.

Po podjęciu decyzji o pozbyciu się komputera, serwera lub innego rodzaju sprzętu zawierającego prywatne informacje, musi istnieć jasne zrozumienie, a także gwarancja, że ​​dane zostaną zniszczone.

Upewnij się, że dane zostaną zniszczone

Urządzenia, komputery i serwery często przechowują prywatne i inne poufne informacje klientów, w tym: hasła, numery kont, klucze licencyjne lub numery rejestracyjne programów, adresy i numery telefonów, informacje medyczne i recepty, zwrot podatku, czy pliki tworzone automatycznie przez przeglądarki i systemy operacyjne.

Utylizacja dysków twardych poprzez proces demagnetyzacji

Jest to proces zmniejszania lub eliminowania danych na przechowywanych na nośnikach dyskowych, takich jak dyski twarde w komputerach i laptopach. Pod wpływem silnego pola magnetycznego demagnetyzera dane magnetyczne na taśmie lub dysku twardym są neutralizowane lub kasowane.

Demagnetyzacja jest standardowa i skuteczna metoda niszczenia danych. Korzystanie z odpowiedniego demagnesera gwarantuje, że dane z komputera zostaną usunięte nieodwracalnie.

Demagnetyzacja przeprowadzana jest w siedzibie klienta. W skrócie cały proces polega na wytworzeniu silnego pola elektromagnetycznego dzięki urządzeniu zwanym degausserem.

Kiedy dysk poddawany jest działaniu impulsu magnetycznego, tak bezpowrotnie traci wszelkie dane. Następnie wyczyszczone z danych dyski przewozimy do naszej siedziby w atestowanych i zaplombowanych pojemnikach. Na miejscu, za pomocą specjalistycznej niszczarki, dyski zostają pocięte na kawałki o wymiarach 26 mm na 11,5 mm.

Usługa niszczenia dysku twardego

Zniszczenie dysku twardego to jedyny sposób na upewnienie się, że poufne dane nie ujrzą światła dziennego. W ramach naszych usług niszczenia dysków twardych przenosimy każdy dysk twardy do niszczarki. Gdy dysk twardy zostanie zniszczony, zabieramy resztki dysku twardego do rafinerii metali, gdzie efektem jest ponowne wykorzystanie i recykling.

Wycofanie komputera z użytku firmowego

Każdy element sprzętu, który do nas trafia jest dokładnie sprawdzany i segregowany. Po sprawdzeniu decydujemy, czy komputer lub jakakolwiek jego część może zostać zregenerowana, poddana recyklingowi lub odpowiednio zutylizowana.

Gdy nasz zespół ekspertów przeprowadzi wstępną inspekcję elementów komputera, decyduje, czy dany element znajduje się w połowie, czy na końcu swojego cyklu życia. Gdy sprzęt okazuje się zużyty, tak poszczególne jego części są przygotowywane do recyklingu, a wszelkie dyski twarde lub urządzenia pamięci masowej są niszczone. Utylizacja sprzętu elektronicznego w naszej firmie przebiega w bezpieczny, zgodny z normami sposób.

Regeneracja zużytego sprzętu

Zdarza się, że po przeprowadzonym audycie okaże się, na potencjalnie zużytym sprzęcie elektrycznym można dalej pracować, tzn. że komputer można jeszcze zregenerować. W związku z tym, urządzenie wysyłane jest do bardzo szczegółowej kontroli w oparciu o konkretny model, markę i specyfikacje komputera/urządzenia. Sprzęt biurowy i komputery spełniające nasze wysokie standardy jakości są następnie odnawiane i odsprzedawane.

Dlaczego recykling zużytego sprzętu firmowego jest ważny?

Oprócz oczywistych czynników, takich jak prywatność i poufne informacje, istnieją inne powody, dla których recykling komputerów biznesowych jest ważny. Wszystkie elementy komputera wykonane są z materiałów szkodliwych dla środowiska.

Teraz zastanów się, ile sprzętu elektronicznego jest używanego na całym świecie. To oszałamiające, prawda? Kiedy zatem pomyślisz o tym, przez jaką część tego sprzętu przechodzimy jako całość, teraz możesz zobaczyć nieuniknione szkody, jakie wyrządzamy naszemu środowisku, jeśli wszystkie te toksyczne odpady zostaną wyrzucone na nasze wysypiska.

Dlatego wszyscy musimy mieć swój udział w ochronie naszej planety. A to zaczyna się od recyklingu wszystkich starych komputerów i sprzętu elektronicznego.

Zmniejszamy ryzyko podczas utylizacji komputera

Wszystkie elementy, niezależnie od tego, czy są przygotowywane do utylizacji, recyklingu czy regeneracji, mają swój indywidualny proces, specyficzny dla urządzenia.

Nasze procesy, zasady i procedury dają naszym klientom pewność, że utylizacja komputerów odbywa się w możliwie najbardziej bezpieczny i ekologiczny sposób. Wystawiamy protokół przekazania oraz protokół likwidacyjny.

Zleć utylizację komputera firmowego firmie zajmującej się profesjonalnymi usługami

Jesteśmy partnerem z wieloletnim doświadczeniem, współpracującym z wieloma firmami na terenie Polski.

Współpracujemy z korporacjami, które pozbywają się przestarzałego sprzętu firmowego w sposób bezpieczny i ekologiczny.

Jako dostawca ITAD mamy jeden z najbardziej przemyślanych procesów usprawniania dysponowania zasobami IT.

Koncentrujemy się na minimalizacji kosztów i maksymalizacji zwrotu ewentualnych strat. Ale co ważniejsze, ograniczamy ryzyko, że dane Twojej firmy nie dostaną się w niepowołane ręce.

Poszukujesz partnera biznesowego w kwestii odbioru, utylizacji lub recyklingu komputerów firmowych? Skontaktuj się z nami!

 

Polecamy: CSR

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.