Ekologia w firmie – poznaj korzyści dla biznesu
Na pierwszy rzut oka firmy i ekologia mogą wydawać się tematami, które są sobie przeciwstawne. W końcu działalność gospodarcza dotyczy tego, jak ludzie wykorzystują zasoby, a nauka o ekologii obejmuje wzajemne relacje między organizmami. Jak więc te dwa tematy są powiązane?
Przedsiębiorstwa, ekonomia i ekologia reprezentują dziedziny nauki, które są ze sobą bardziej powiązane, niż mogłoby się wydawać. Aby zrozumieć co oznacza ekologia w firmie zacznijmy od zdefiniowania ważnych terminów.
Czym jest przedsiębiorstwo
Przedsiębiorstwo jest bytem prawnym utworzonym przez jedną osobę lub grupę osób w celu prowadzenia działalności handlowej, usługowej lub produkcyjnej. Przedsiębiorstwa są jednostkami organizacyjnymi, prowadzącymi działalność gospodarczą. Są to podmioty wyodrębnione prawnie, organizacyjnie, terytorialnie, jak i ekonomicznie. Obejmują m.in. zasoby ludzkie, finansowe, materialne oraz niematerialne.
Należy tutaj wspomnieć o ekonomii, która jest istotnym elementem przy prowadzeniu biznesu. Ekonomia bada w jaki sposób jednostki, firmy, rządy dokonują wyborów dotyczących konsumpcji i dystrybucji zasobów, a także zachowań i interakcji zachodzących w wyniku tych procesów.
Co to jest ekonomia
Ekonomię można podzielić na dwie kategorie: makroekonomię i mikroekonomię. Badanie makroekonomii koncentruje się na tym, jak zachowuje się cała gospodarka w skali regionalnej, krajowej lub globalnej. Z drugiej strony badanie mikroekonomii bada zachowania i decyzje jednostek podczas alokacji, wymiany i konsumpcji zasobów.
Szukasz niezawodnego partnera w kwestii odbioru, utylizacji lub recyklingu urządzeń elektronicznych? Skontaktuj się z nami!
Czym jest ekologia
Ekologia to dziedzina nauki, która bada wzajemne relacje między organizmami w ich środowiskach fizycznych. Ważną częścią są tutaj tzw. czynniki abiotyczne, czyli czynniki fizykochemiczne, które samodzielnie lub wraz z resztą czynników wpływają na ekosystemy będące na różnym poziomie organizacji
Czynniki abiotyczne to nieożywione części środowiska, takie jak światło słoneczne, gleba i powietrze. Z kolei czynniki biotyczne, to żywe części środowiska, które wpływają na inne żywe istoty, takie jak producenci, konsumenci i rozkładający się.
Kluczową częścią ekologii jest badanie interakcji między tymi dwoma czynnikami środowiskowymi oraz ich wpływu na ekosystem.
Ekologia opiera się na badaniach relacji pomiędzy człowiekiem a jego środowiskiem. Ludzie żyją w biosferze Ziemi i są uzależnieni od procesów ekologicznych, które dostarczają niezbędnych rzeczy, takich jak żywność, wodę i inne towary, które można kupić, sprzedać lub wymienić.
Ekonomia, przedsiębiorstwa i ekologia są ze sobą powiązane
Dlaczego ekonomia, przedsiębiorstwa oraz ekologia są ze sobą nierozerwalnie związane? Jako żywe organizmy żyjemy w biosferze Ziemi i zależymy od naszych ekosystemów, aby przetrwać. Nasz ekosystem, ziemia, ostatecznie kontroluje nasze systemy gospodarcze, ponieważ zapewnia nam to, czego potrzebujemy, aby nasza gospodarka (i wszystko inne) rzeczywiście istniała.
Dla przykładu, musimy mieć wodę, żywność i towary, które następnie kupujemy, sprzedajemy lub wymieniamy na inne, aby czerpać pewne korzyści ekonomiczne. Gdyby nasze źródła się wyczerpywały, ucierpiałaby nasza gospodarka. Krótko mówiąc, jesteśmy zależni od naszego ekosystemu, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Zrozumienie rozległego ekosystemu i sposobu jego działania jest niezbędne do zarządzania i bezpiecznej interakcji z ekosystemem
Ponieważ ekologia człowieka obejmuje nie tylko nasze środowisko naturalne, ale także nasze środowiska społeczne oraz te zbudowane przez człowieka, możemy przyjrzeć się, jak wpływa na konkretne gospodarki.
Niektóre z najgorszych globalnych problemów środowiskowych są spowodowane ignorowaniem tego fundamentalnego związku. Na przykład zanieczyszczenie spowodowane jest przeciążeniem oceanów plastikiem, a lądy elektrośmieciami, które, kiedy źle zutylizowane wydzielają do gleby i wód gruntowych trujące substancje.
Kwestie środowiskowe są związane z gospodarką
Dziś zdajemy sobie sprawę, że kwestie środowiskowe są ściśle związane z gospodarką, a rozwiązywanie problemów z zanieczyszczeniami dodatkowo wspiera sukces gospodarczy. Innymi słowy, siła gospodarki zależy od stanu środowiska ekologicznego.
Nie ma zdrowej gospodarki bez zdrowej ekologii. Ochrona ekosystemów to inwestycja ekonomiczna na większą, globalną skalę, a także na skalę indywidualną. Próba oddzielenia tych dwóch tematów nie ma sensu.
Motywacja do bycia zielonym
Przez ostatnie lata nastąpił wzrost zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwach. W minionych latach większość firm podejmowała ekologiczne wysiłki w nadziei na poprawę swojej reputacji, ale dzisiaj w grę wchodzi więcej czynników. Oto niektóre z nich:
Firmy widzą pozytywne, mierzalne skutki
W przeszłości firmy unikały zielonych inicjatyw, ponieważ zwrot z inwestycji był często trudny do oszacowania. Ostatnio jednak firmy dokonujące zmian środowiskowych podzieliły się swoimi doświadczeniami i danymi, dostarczając jednych z najbardziej przekonujących dowodów na to, że zrównoważony rozwój jest dla firm priorytetem.
Ekologiczne działania w firmach, tzw. CSR, powodują nie tylko wzrost przychodów, ale także dostarczają niematerialne korzyści, takie jak przyciąganie pracowników i nawiązywanie nowych relacji biznesowych. Ponadto, firma przyjazna środowisku jest lepiej odbierana wśród lokalnej społeczności, co nie prowadzi do konfliktów.
Konsumenci domagają się zielonych inicjatyw
Kolejną siłą napędową wzrostu liczby inicjatyw dotyczących ochrony środowiska są konsumenci. Okazuje się, że konsumenci coraz częściej uważają, iż dla przedsiębiorstw ważne są wdrożenia działań na rzecz ekologii (środowiska naturalnego), w tym programów mających na celu ochronę środowiska. Dotyczy to m.in. segregacji śmieci, w tym elektroodpadów, czy minimalne zużycie wody
Klienci nagradzają firmy przyjazne środowisku
Konsumenci naciskają na zrównoważony rozwój przedsiębiorstw, ale są również gotowi wspierać odsetek firm, które działania ekologiczne. Większość konsumentów woli kupować produkty od firmy o mocnej reputacji środowiskowej. Zatem działania proekologiczne w firmach mają ogromne znaczenie.
Szukasz niezawodnego partnera w kwestii odbioru, utylizacji lub recyklingu urządzeń elektronicznych? Skontaktuj się z nami!
Działania ekologiczne w firmie – przykłady
Największe ekologiczne inicjatywy w celu bycia eko, to przede wszystkim zmniejszenie zużycia energii i zmniejszenie ilości odpadów w biurze. W ekologicznym przedsiębiorstwie możemy zaobserwować zmiany, jak np. wyłączanie komputerów na noc i korzystanie z oszczędnego oświetlenia.
Wiele firm ogranicza także ilość odpadów. Firmy decydują się na drukowanie na obu stronach papieru, przestawiają się z ręczników papierowych na suszarkę do rąk w toalecie. Ponadto, skupiają się bardziej na recyklingu, np. odsprzedając zużyty sprzęt elektroniczny firmie, która zajmuje się recyklingiem urządzeń.
Podejmowane są również bardziej zaangażowane wysiłki, takie jak redukcja emisji, minimalizacja zużycia wody.
Przyszłość zrównoważonego rozwoju
Chociaż coraz więcej przedsiębiorstw traktuje zrównoważony rozwój jako ważny element w rozwoju biznesu, tak wciąż jest wiele do zrobienia. Istnieje spora liczba problemów, z którymi trzeba się zmierzyć.
Od rosnących wskaźników emisji i zmian klimatycznych, po zużycie paliw kopalnych i zanieczyszczenie lądów oraz wód gruntowych toksynami z elektroodpadów i tworzywami sztucznymi. Te wielkoskalowe problemy wymagają rozwiązań na dużą skalę.
Recykling w przedsiębiorstwie
Rozpoczęcie współpracy z partnerem biznesowym zajmującym się recyklingiem, to świetny początek. Zamiast zadowalać się tanimi, łatwymi inicjatywami, firmy powinny rozszerzać swoje programy i szukać bardziej skutecznych rozwiązań. Dla przykładu, recykling zużytych urządzeń elektronicznych, tzn. odsprzedaż elektrośmieci firmie zajmującej się skupem i recyklingiem sprzętu IT.
Podsumowanie
Zrównoważony rozwój powoli przechodzi z opcjonalnych działań, które zapewniają dodatkowe punkty firmom, do odpowiedzialności, której nie można dłużej ignorować. W kolejnych latach coraz więcej firm dołączy do ruchu na rzecz ochrony środowiska. Wszystko po to, aby realnie i pozytywnie wpływać na poprawę środowiska naturalnego, klientów oraz własną kulturę korporacyjną. Niemniej, należy mocno zaznaczyć, że zmiany następują tylko wtedy, gdy w Twojej firmie podejmuje się działania i zobowiązania.
Szukasz niezawodnego partnera w kwestii odbioru, utylizacji lub recyklingu urządzeń elektronicznych? Skontaktuj się z nami!
Polecamy: Forum odpowiedzialnego biznesu