Jak recykling wpływa na środowisko naturalne
Coraz więcej ludzi chce znaleźć sposób, by brać udział w ochronie środowiska naturalnego. Niektórzy starają się rzadziej jeździć swoim samochodem lub rezygnują z kupowania produktów, takich jak plastikowe butelki na wodę. Tak naprawdę dobrze jest zawsze szukać nowych wskazówek odnośnie prowadzenia bardziej ekologicznego stylu życia. Niemniej, segregacja śmieci i, co za tym idzie, ponowne wykorzystanie produktów dzięki recyklingowi może mieć równie pozytywny wpływ na planetę.
Recykling – definicja
Recykling to proces zbierania i przetwarzania materiałów, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone jako śmieci i przekształcenia ich w nowe produkty.
Recyklingiem nazywamy odzysk i ponowne przetwarzanie materiałów odpadowych do wykorzystania w nowych produktach. Podstawowe etapy recyklingu to zbieranie materiałów odpadowych, ich przetwarzanie lub wytwarzanie w nowe produkty. Ponadto, recykling obejmuje także skup odpadów, które następnie mogą zostać poddane recyklingowi. Typowe materiały poddawane procesowi recyklingu to złom żelaza i stali, puszki aluminiowe, butelki szklane, papier, drewno i tworzywa sztuczne.
Materiały ponownie wykorzystywane w recyklingu służą jako substytuty surowców pozyskiwanych z coraz bardziej ograniczonych zasobów naturalnych, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel, rudy mineralne i drzewa. Recykling może pomóc w zmniejszeniu ilości stałych odpadów składowanych na wysypiskach, których jest coraz więcej. Recykling zmniejsza zanieczyszczenie powietrza, wody i ziemi wynikające z utylizacji odpadów.
Jak recykling wpływa na środowisko
Recykling oszczędza zasoby naturalne i pozytywnie wpływa na środowisko. Korzyści dla środowiska obejmują zmniejszenie ilości odpadów wysyłanych na wysypiska. Pomaga zwalczać zanieczyszczenie środowiska, poprzez zmniejszenie potrzeby zbierania nowych surowców. Wpływa na ochronę zasobów naturalnych, takich jak drewno, woda i minerały. Światowe zasoby naturalne są ograniczone, a niektórych jest już bardzo mało.
Szukasz niezawodnego partnera w kwestii odbioru, utylizacji lub recyklingu urządzeń firmowych? Skontaktuj się z nami!
Podstawowe korzyści recyklingu
- Recykling papieru i drewna ratuje drzewa i lasy. Możemy sadzić nowe drzewa, ale nie możesz zastąpić dziewiczego lasu deszczowego ani starych lasów, gdy zostaną utracone.
- Recykling plastiku oznacza tworzenie nowego plastiku, co jest zdecydowanie dobrą sprawą. Zwłaszcza, że zwykle jest on wytwarzany z węglowodorów z paliw kopalnych.
- Recykling metali oznacza mniejsze zapotrzebowanie na ryzykowne, kosztowne i szkodliwe wydobywanie nowych rud metali.
- Recykling szkła zmniejsza potrzebę używania nowych surowców, takich jak piasek. Trudno w to uwierzyć, ale na całym świecie zapasy niektórych rodzajów piasku zaczynają się zmniejszać.
Recykling utrzymuje poziom tlenu
Papier to materiał, który wielu ludzi uważa za pewnik. To jest to, czego używamy w pracy lub szkole, aby uczyć się i przekazywać wiadomości. Wypełnia książki i pakuje prezenty, ale większość pochodzi z drzew odebranych Ziemi.
Recykling papieru jest łatwym sposobem na utrzymanie poziomu tlenu na całym świecie. Jest to szczególnie potrzebne podczas obecnego, bezprecedensowego wzrostu globalnego ocieplenia. Jedno drzewo absorbuje średnio 1 tonę CO2 na każdy metr sześcienny przyrostu produkując przy tym ponad 7oo kilogramów tlenu. Tworzenie nowego papieru z materiałów pochodzących z recyklingu minimalizuje ubytek tlenu w lasach.
Recykling zmniejsza ilość odpadów na wysypiskach
Wysypiska śmieci są powszechnym zasobem dla osób, które chcą po prostu pozbyć się śmieci. Oczywiście pamiętając o segregacji odpadów, ponieważ niektóre z nich mogą zawierać materiały, które można przekierować do ponownego wykorzystania.
Co można poddać recyklingowi, a co nie
Właściwa segregacja odpadów to podstawa. Warto zatem przypomnieć sobie jakie odpady można wyrzucić, a jakie służą do ponownego wykorzystania. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw, jak i gospodarstwach domowych.
Co poddajemy procesowi recyklingu
- Karton, który jest łatwy do rozbicia i przerobienia na nowy karton.
- Szkło, które jest przetapiane i przetwarzane.
- Aluminium, które rozdrabnia się i przetapia tworząc nowe przedmioty, takie jak puszki.
Co należy wyrzucić
- Styropian, który nie nadaje się do wielokrotnego użytku. Należy zaznaczyć, że podczas rozkładu zanieczyszcza powietrze dioksynami.
- Żarówki wykonane ze szkła trafiają na wysypiska śmieci. Dzieje się tak ponieważ większość centrów recyklingu nie ma zasobów na oddzielenie szkła od materiałów znajdujących się w środku.
- Plastikowe torby trafiają na wysypiska śmieci. Ponieważ wymagają innego sprzętu do oddzielania i przetwarzania, którego nie ma większości zakładów recyklingu.
Szukasz niezawodnego partnera w kwestii odbioru, utylizacji lub recyklingu urządzeń firmowych? Skontaktuj się z nami!
Recykling, to oszczędność energii
Spalanie i przetwarzanie odpadów komunalnych, czy elektroodpadów na wysypiskach, oszczędza więcej energii niż jej pochłania. Na przykład, każda ponownie wykorzystana szklana butelka, to oszczędność energii, która tak bardzo potrzebna jest do oświetlenia pomieszczenia żarówką. Dla wyjaśnienia, przetworzenie jednej tony aluminium pozwala zaoszczędzić około 4 ton boksytu i 700 kilogramów ropy naftowej.
Recykling oszczędza naturalne siedliska
Niszczenie drzew w celu wytworzenia nowego papieru to coś więcej niż tylko redukcja tlenu w atmosferze. Eliminuje również siedliska przyrodnicze dzięki redukcji lasów. Królestwo zwierząt już teraz boryka się z kryzysem populacyjnym spowodowanym zmianami klimatycznymi. Nie pomagają w tym ludzie, którzy zabierają im żywność i zasoby mieszkaniowe, w tym drzewa.
Recykling oczyszcza oceany
Plastik jest łatwy do recyklingu, ale osiem milionów ton tego typu odpadów (tworzywa sztuczne) wciąż co roku trafia do oceanu i szkodzi morskiej faunie i florze. Jeśli nie są to plastikowe nakrętki po napojach i butelki wypełniające żołądki niewinnych organizmów morskich, tak nawet sam mikroplastik szkodzi zwierzętom, również tym o mikroskopijnych rozmiarach. Recykling pomaga zapobiegać przedostawaniu się produktów z tworzyw sztucznych do oceanu.
Pamiętaj o trzech zasadach: Reduce (zmniejsz), Reuse (użyj ponownie), Recycle (odtwórz)
Poświęć czas na recykling, aby zadbać o środowisko naturalne, które jest niezwykle ważne dla całej planety. Prawda jest taka, że wszyscy musimy wyrobić w sobie nawyk używania mniejszej ilości rzeczy i zaprzyjaźnić się z segregacją odpadów.
Nasze przemyślane działania na rzecz środowiska naturalnego mogą wpłynąć choćby na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Rzeczy, których używamy, powinny być ponownie wykorzystywane, poddane recyklingowy aby zminimalizować ilości odpadów.
Szukasz niezawodnego partnera w kwestii odbioru, utylizacji lub recyklingu urządzeń firmowych? Skontaktuj się z nami!
Polecamy: Forum odpowiedzialnego biznesu