fbpx

Ekologia a telefon komórkowy

Smartfony to w dzisiejszych czasach najwięksi przyjaciele ludzi. Można powiedzieć, że nie rozstajemy się z nimi nawet na chwilę. Umożliwiają nam łatwy kontakt z bliski, szybki dostęp do informacji, nawigacje, płatności i wiele więcej. Nic dziwnego, że powstaje ich tak dużo, istnieją jednak pewne elementy związane z produkcją i użytkowaniem telefonów, które pozostawiają wiele do życzenia.

Prawie każdy z nas ma telefon komórkowy. Większość osób nie zastanawia się jednak nad tym, w jaki sposób korzystanie z telefonów komórkowych może wpływać na środowisko. Firmy zajmujące się ich produkcją, uczestniczą w emisji gazów cieplarnianych, marnotrawstwie wody oraz niewłaściwej utylizacji odpadów. Problemy te stanowią 85% całkowitego śladu węglowego, pozostawionego przez organizacje telekomunikacyjne. Osoby świadome ekologiczne wiedzą, że kluczem nie jest całkowita rezygnacja z urządzeń elektronicznych. Istnieje jednak kilka rzeczy, które można zrobić, aby telefon stał się bardziej ekologiczny.

Czy wiesz, że w tej chwili, do sieci podłączonych jest jednocześnie ponad miliard ładowarek? Nie wszystkie z nich stworzone są jednakowo – niektóre zużywają więcej energii elektrycznej niż inne. Aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd i zmniejszyć emisję, szukaj ładowarek pobierających 30 mW energii lub mniej. Dodatkowo możesz wykorzystać darmową energię, która znajduje się dookoła nas. Przemysł solarny doskonale ją zagospodarował, stale się rozwijając. Rozwój technologii natomiast przyniósł pewne ekologiczne rozwiązania. Zakup przenośnej ładowarki słonecznej, która może zasilać telefon, gdy jesteś poza domem, nie jest zbyt drogi ani kłopotliwy.

Przywykliśmy do zmieniania telefonów w momencie, gdy pojawi się nowy model. Prowadzi to do generowania coraz większej ilości śmieci. Nie musisz wyrzucać starego telefonu – korzystaj z niego tak długo, jak to możliwe, a gdy zawiedzie, skorzystaj z serwisu pogwarancyjnego. Wartą uwagi opcją jest również kupowanie telefonów używanych, których cena jest znacznie niższa. Jeśli Twój smartfon zakończył swój żywot, oddaj go w miejsce, gdzie przyjmują telefony komórkowe do recyklingu. Możesz znaleźć takie, które się w tym specjalizuje lub oddać urządzenie w czasie specjalnych akcji, najczęściej organizowanych w szkołach i ośrodkach kultury.

Dziękujemy za zainteresowanie, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Thank you for your interest, we will contact you soon.

Vielen Dank für Ihr Interesse, wir werden Sie bald kontaktieren.